Naprawa i wzmacnianie mostów drewnianych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 686
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Naprawa i wzmacnianie mostów drewnianych - wykład - strona 1 Naprawa i wzmacnianie mostów drewnianych - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Naprawa i wzmacnianie mostów drewnianych
Uwagi wstępne
Przy projektowaniu wzmocnień konstrukcji mostów drewnianych i pracach re­montowych trzeba zawsze mieć na uwadze fakt, że wzmacniana konstrukcja pracuje pod obciążeniem użytkowym i że w jej węzłach i stykach następują pewne przemieszczenia i odkształcenia [29]. Dlatego wszystkie nowe elementy wzmoc­nienia wprowadza się po odciążeniu konstrukcji i po tymczasowym podparciu słupami, klinami i dźwignikami. Jeżeli tych prac nie można wykonać, to wzmoc­nienie konstrukcji należy przeprowadzać w okresie, gdy nie podlega ona obciąże­niu zmiennemu.
W celu odciążenia konstrukcji stosuje się dodatkowe podpory. Wzmacniając dźwigary należy ustawić pełne podpory pod dolnym pasem w miejscach usytuowa­nia żeber usztywniających. W konstrukcjach kratowych zaleca się doprowadzenie podpór do górnego pasa w węzłach. Jeżeli są trudności przy podparciu węzłów pasa górnego, to można podpierać konstrukcję pod węzłami pasa dolnego, z tym, że koniecznie jest usztywnienie konstrukcji w kierunku prostopadłym do jej płasz­czyzny. Ponadto przy tego rodzaju podparciu konieczne jest sprawdzenie wartości i znaków sił w prętach kratownicy, które mogą się zmieniać wskutek wprowadze­nia nowych podpór. Zaleca się przy tym wzmocnienie wiotkich elementów kraty w nowych punktach podparcia.
We wszystkich przypadkach należy zapewnić prawidłowe przekazywanie ob­ciążenia z dźwigarów na nowe podpory. Uzyskuje się to dzięki wprowadzeniu kli­nów lub dźwigników. Przy słupach pojedynczych lepiej jest klinować je u podstawy, a przy złożonych - na głowicy.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz