Nanorurki-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 322
Wyświetleń: 1659
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nanorurki-opracowanie - strona 1 Nanorurki-opracowanie - strona 2 Nanorurki-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Fullereny i nanorurki
Projekt finansowany przez NASA może doprowadzić do powstania elementów składowych mikroskopijnych centrów, sterowania „sztucznych mózgów”, które kierowałyby np. samodzielnymi sondami eksplorującymi przestrzeń komórkową.
Na naukowych konferencjach „fullerenowych” nie brakuje przedstawicieli dyskontów farmaceutycznych, których laboratoria poszukują nowych leków.
Współczesne medykamenty m .in aspiryna i morfina to związki, których kręgosłupem są płaskie łańcuchy węgla.
Zastosowanie nanorurek w medycynie
Dzięki połączeniu cząsteczek fulerenów z grupami hydroksylowymi otrzymano związki rozpuszczalne w wodzie. Wykryto, że jeden z tych związków blokuje działanie dwóch ważnych enzymów wirusa HIV - proteazy i odwrotnej transkryptazy.
Do środka cząsteczki fullerenu wścibscy naukowcy wkładali już atomy metalu między innymi lantanu i uranu.
Właściwości nanorurek węglowych
Najważniejszym odkryciem ostatnich lat w fizyce materiałowej było odkrycie nanorurek węglowych o niespotykanych jak dotąd właściwościach.
Amerykańscy naukowcy z NASA zaproponowali system trójwymiarowych nanorurkowych sieci, które mogłyby funkcjonować podobnie.
Zainspirowana przez naturę komputerowa struktura będzie miała możliwości (zmysłowe i poznawcze) zbliżone do ludzkiego systemu sensorycznego.
Nanorurki
Mogą stać się podstawą przyszłych układów elektronicznych
Przy ich pomocy stworzono już tranzystory mogące działać w temperaturze pokojowej i przełączać się przy użyciu pojedynczego elektronu (połączenie dwóch nanorurek o różnych właściwościach elektrycznych = dioda)
Nanorurki węglowe w oku
Do tej pory do oka zaatakowanego przez jaskrę (wobec których leki były nieskuteczne) wszczepiono dreny sylikonowe. Mają one jednak poważną wadę: pobudzanie procesów proliferacji fibroblastów ( uwarunkowana czynnikami wyd. przez płytki, a także przez same fibroblasty)
Fibroblasty - wrzecionowate komórki, które w odróżnieniu od ich dojrzałych form - fibrocytów - mają zdolność podziału.
Zastąpienie włókien silikonowych węglowymi nanorurkami daje zaś gwarancję, że nanodreny się nie zatykają i nie dojdzie do zastoju płynów w chorym oku.
Nanomaszyny
- nanołożyska
- pompa molekularna
- rotor pompy molekularnej
Biosilnik proteinowy jako zastosowanie nanotehcnologii w życiu codziennym
IBM w ostatnich latach wytworzyło warstwy niemagnetyczne o grubości mniejszej niż 1 nm umieszczone między warstwami materiałów magnetycznych. Służą one do produkcji głównie dysków twardych, a czułości wielokrotnie większej niż wcześniejsze układy, na takich dyskach możemy nagrać więcej danych.


(…)

… na cukrzycę (insulina wziewna)
Nanokapsułki
Są to kuliste kapsułki o wymiarach 20 -500nm, a zatem niewidoczne gołym okiem i pod mikroskopem optycznym.
Nanokapsułki zostały zaprojektowane z myślą o zastosowaniu ich do podania dożylnego bez obawy o spowodowanie zatorów, ze względu na wielkość o wiele mniejszą od naturalnych elementów morfotycznych krwi.
Nanokapsułki wysuszone metodą liofilizacji mają postać sypkiego proszku, który łatwo można rozpuścić w wodzie lub roztworze chlorku sodu. Do nanokapsułek możemy zaliczyć liposomy, bo również one posiadają substancję czynną zamkniętą w otoczce.
Nanocząsteczki zawierające różne witaminy lub inne składniki przenikające w głąb skóry,
Pacjenci z uszkodzonym rdzeniem kręgowym mogą mieć przywrócenie przewodzenia nerwów dzięki pracy naukowców nad sztucznymi nerwami…
… z materiału felerenowego może pełnić funkcję sztucznych komórek nerwowych, tworzyć sztuczną sieć neuronową, może przekazywać sygnały akustyczne, chemiczne i cieplne.
Zastosowanie nanorurek
Nanoelektronika - złącze metal - półprzewodnik wykonane z nanorurek, tranzystory, nanoobwody
Wzmocnienia konstrukcji - wytrzymałość ponad 100 razy większa niż stal, masa 4 razy mniejsza niż stal
Przesyłanie energii - duża…
… aromatycznych. Ponieważ grubość materiału wynosi jeden atom, tę formę określa się jako dwuwymiarową (dokładniej dwuwymiarową strukturę atomów węgla ułożoną w sieć heksagonalną). Długość wiązań węgiel - węgiel wynosi ok. 1,42 A, czyli ok. 0,142nm.
Atomy węgla tworzą w grafenie płaską, praktycznie dwuwymiarową siatkę o sześciokątnych oczkach, której struktura przypomina plaster miodu. Materiał ten ma szansę…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz