To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Najpopularniejsze oprogramowania:
1. System operacyjny - program, który umożliwia zarządzanie zasobami komputera. Będzie odpowiadał za uruchamianie programów, sterowanie urządzeniami podłączonymi do komputera, czy też będzie odpowiadał za dołączenie kolejnych urządzeń. Jest to zatem oprogramowanie, które umożliwia komunikację użytkownika z komputerem i bez którego niemożliwe jest korzystanie z komputera. Istnieje wiele klasyfikacji systemów operacyjnych:
• Ze względu na sposób komunikacji z użytkownikiem wyróżnia się oprogramowanie tekstowe i graficzne.
Windows - od wersji 1.0 jest to najpopularniejsza rodzina systemów operacyjnych dla komputerów osobistych. Microsoft zaprezentował po raz pierwszy Windows w 1985r. Była to wtedy graficzna nakładka na system operacyjny Dos.
Linux - wielozadaniowy, wolny system operacyjny, którego serce powstało w 1981r. Linux jest wolnym systemem, czyli każdy programista może wnieść do niego poprawki i nowe funkcje. Znane są wersje Linuxa przeznaczone do obsługi tylko serwerów (są to wersje „czerwone serca”). W 2004r. ogłoszono rok Linuxa, ponieważ opracowano Linux w wersji 2.6, czyli zmodyfikowano serce Linuxa do takiej wersji, która może obsługiwać skomplikowane aplikacje biznesowe. Linux jest instalowany najczęściej na serwerach i obecnie udział Linuxa na rynku serwerowym to około 30%. Z oprogramowania korzystają przede wszystkim agencje wywiadowcze, kontrwywiad, wojsko dlatego, że można w łatwy sposób dokonać zabezpieczeń, ze względu na stabilności oraz możliwość audytu oraz modyfikacji schowków.
2. Oprogramowania serwerów - serwery, czyli komputery udostępniające usługi w Internecie, które wymagają specjalnego oprogramowania umożliwiają publikowanie w Internecie stron, pracę terminalową, wymianę plików, obsługę poczty, odnajdywanie nazw serwerów.
3. Przeglądarki internetowe - program komputerowy, który służy do pobierania i wyświetlania stron internetowych. Najpopularniejsze to: Mozilla, Opera, Explorer.
• Explorer - Od wersji Windows XP stała się integralną częścią systemu operacyjnego. Pełni rolę nie tylko przeglądarki, ale obsługuje również systemowy pulpit, przeglądanie plików i wyświetlanie plików innych programów.
• Mozilla - przeglądarka internetowa stworzona przez fundację Mozilla.
4. Oprogramowanie biurowe:
Microsoft Office - pakiet aplikacji biurowych wyprodukowany przez firmę Microsoft. Pierwsza wersja powstała w 1983r., zaś standard powstały w 2007r. składa się z arkusza kalkulacyjnego (Excel), programu pocztowego, programu do prezentacji (Power Point), edytora tekstu (Word). Zawiera także aplikacje do tworzenia baz danych, komunikator interaktywny, prosty program do składu tekstu.
Open Office - kod Open Office bazuje na pakiecie Star Office. Jest to bezpłatna alternatywa do Microsoft. W pakiet wchodzą: edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji, program do tworzenia grafiki, program do tworzenia baz danych oraz edytor formuł matematycznych. Posiada również dodatki: szablony dokumentów, instalator słowników, kolekcje klipartów, czcionek, słownik języka polskiego, pakiet internetowy Mozilla oraz program do tworzenia baz danych.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)