Systemy operacyjne- program, który umożliwia zarządzanie zasobami komputera; odpowiada za podłączanie kolejnych urządzeń. Umożliwia komunikację użytkownik- komputer, bez niego niemożliwe jest korzystanie z komputera.
Ze względu na sposób komunikacji z użytkownikiem:
- tekstowe (np. DOS),
- graficzne.
Windows- od 1.0.- najpopularniejsza rodzina graficzna dla komputerów osobistych. Microsoft zaprojektował pierwszy raz w 1985 r. wtedy to graficzna na system operacyjny DOS.
Linux- wielozadaniowy wolny system operacyjny, którego serce powstało w 1981 r. Linux jest wolnym systemem- każdy programista może wnieść do niego poprawki i nowe funkcje. Są np. wersje tylko do serwerów („czerwone serca”). 2004 r. był rokiem Linuxa, bo opracowano go w wersji 2.6- może obsługiwać skomplikowane programy biznesowe. Najczęściej używany na serwerach- obecnie na rynku serwerów to ok. 30%. Z oprogramowania korzystają agencje wywiadowcze, kontrwywiad, wojsko, ze względu na bezpieczeństwo, stabilność, możliwość audytu i modyfikacji kodu.
Oprogramowanie serwerów
Serwery- komputery udostępniające usługi w internecie; wymagają specjalnego oprogramowania, np. wymiana plików, obsługa poczty, odnajdywanie nazw serwera, publikowanie stron, pracę terminalową.
Przeglądarki internetowe- program komputerowy służący do pobierania i wyświetlania stron internetowych.
- Mozilla- Projekt, z którego wyłonił się Firefox, początkowo funkcjonował pod kodową nazwą m/b (lub Mozilla/browser). 23 sierpnia 2002 przeglądarka została wydana pod nazwą Phoenix (od mitycznego feniksa) i rozpoczęły się jej publiczne testy.
Po raz pierwszy nazwę przeglądarki zmieniono 14 kwietnia 2003[7]. Z powodu konfliktu nazw oprogramowania Mozilli i producenta BIOS-u Phoenix Technologies, Phoeniksa przemianowano na Firebirda. Wywołało to mieszane reakcje użytkowników, a wątpliwości pojawiły się, gdy okazało się, że tę nazwę nosi już baza danych Firebird (dystrybuowana zresztą na licencji Mozilla Public License)[8]. W celu uniknięcia pomyłek w nazewnictwie, Fundacja Mozilla zdecydowała, że jedyną i oficjalną nazwą nowej przeglądarki będzie Mozilla Firebird. Jednak pod presją społeczności FLOSS, naciskającej na kolejną zmianę, 9 lutego 2004 obowiązującą nazwą stała się Mozilla Firefox, lub krócej - Firefox[4].
Ostateczna nazwa przeglądarki pochodzi od dosłownego angielskiego tłumaczenia nazwy pandy małej w potocznym języku chińskim - hǔo hú (火狐), która dosłownie oznacza ognisty lis i często jest stosowana także na określenie zwykłego lisa. Nazwa firefox znalazła się na stronie internetowej Wellington Zoo zamiast właściwej nazwy angielskiej (red panda, lesser panda), choć w języku
(…)
… wersja powstałą w 1983 r., zaś standard powstały w 2007 r. składa się z arkusza Excel, programu pocztowego, power pointa, edytora Word. Zawiera także aplikacje do tworzenia baz danych, komunikator interaktywny, prosty program do składu tekstu.
Open Office- kod bazuje na pakiecie StarOffice. Bezpłatna alternatywa dla MO/ W składzie: edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji, tworzenia grafiki, baz danych, edytor formuł matematycznych. Posiada również dodatki: szablony dokumentów, instalator słowników, kolekcje czcionek, szablony dokumentów, słownik j. polskiego, pakiet internetowy mozilla.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)