Technologie informatyczne mediów - skrypt

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 812
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Technologie informatyczne mediów - skrypt - strona 1  Technologie informatyczne mediów - skrypt - strona 2  Technologie informatyczne mediów - skrypt - strona 3

Fragment notatki:

LICENCJA - w jaki sposób program będzie rozpowszechniany, czy użytkownicy mogą modyfikować kod źródłowy, a ich programach można zainstalować, jak długo możemy pobierać dodatki do tego programu. Wszystkie te warunki oprogramowania są zapisane w licencji. Definiujące prawa i obowiązki właściciela oprogramowania, warunki umowy między kupującym i sprzedającym, będzie również określała roszczenia obu stron w przypadku złamania jakiegokolwiek przepisu.
1. OPROGRAMOWANIE WOLNE (FREE SOFT) - udostępnianie na warunkach pozwalających użytkownikowi jego swobodne studiowanie, rozpowszechnianie i modyfikację. Oprogramowanie to może, ale nie musi być darmowe. Posiada zezwolenie pozwalające każdemu na używanie go w dowolnym celu, na dowolnej liczbie komputerów, kopiowanie w postaci niezmienionej lub zmodyfikowanej, za darmo lub za opłatą.
2. OPROGRAMOWANIE PÓŁOTWARTE - daje zezwolenie na kopiowanie, rozpowszechnianie, modyfikowanie przez osoby prywatne pod warunkiem, że jest to robocza wersja. W celach prywatnych, niezarobkowych, czyli niekomercyjnych. Lata 80, 90 - system Linux.
3. COPY LEFT - licencja wymyślona przez Richarda Stalmana. Licencja daje prawo do legalnego poprawiania i unowocześniania. Nakazuje jednak, aby wszystkie zmienione i zmodyfikowane wersje oprogramowania były śnież wolnym oprogramowaniem. Oznacza to, że użytkownik może modyfikować program, ale nowa wersja, czyli nowy produkt powstały w wyniku modyfikacji programu musi zostać udostępniony jako oprogramowanie wolne. Licencja bowiem nie pozwala na dodawanie jakichkolwiek nowych ograniczeń czy dalszym rozpowszechnianiu programu. Najczęściej licencja ta dopuszcza publikowanie kodu źródłowego, natomiast zobowiązuje do udostępnienia nie tylko nieodpłatnego kodu, ale również do umieszczenia w zmodyfikowanych plikach widocznej informacji o tym, że dane pliki zostały zmienione wraz z datą dokonania zmian.
4. OPROGRAMOWANIE WŁASNOŚCIOWE - takie, którego kod źródłowy jest prawnie zastrzeżony. Oprogramowanie takie nie może być rozpowszechniane lub modyfikowane bez zgody właściciela praw własności. Takie oprogramowanie najczęściej jest oprogramowaniem komercyjnym, ale może być dostępne za darmo lub w wersji czasowo darmowej. Nielegalnemu używaniu, kopiowaniu, modyfikacji zapobiega się poprzez użycie środków prawnych i technicznych (np. udostępnianie jedynie uruchamialnych, skomplikowanych plików binarnych, które są zabezpieczone dodatkowym hasłem, natomiast środki prawne to dobrze sformułowane licencje na oprogramowanie, zastrzeżenie praw autorskich i prawa patentowego).
5. OPROGRAMOWANIE ZAMKNIĘTE - oprogramowanie, którego kod źródłowy jest niedostępny. Oznacza to, że użytkownik otrzymuje tylko wersje skomplikowane i nie widzi treści programu, czyli wersji źródłowej zapisanej w języku programowania. 6.

(…)

… - przeglądarka internetowa stworzona przez fundację Mozilla.
MICROSOFT OFFICE - pakiet aplikacji biurowych wyprodukowany przez firmę Microsoft. Pierwsza wersja powstała w 1983r., zaś standard powstały w 2007r. składa się z arkusza kalkulacyjnego (Excel), programu pocztowego, programu do prezentacji (Power Point), edytora tekstu (Word). Zawiera także aplikacje do tworzenia baz danych, komunikator interaktywny, prosty program do składu tekstu.
OPEN OFFICE - kod Open Office bazuje na pakiecie Star Office. Jest to bezpłatna alternatywa do Microsoft. W pakiet wchodzą: edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji, program do tworzenia grafiki, program do tworzenia baz danych oraz edytor formuł matematycznych. Posiada również dodatki: szablony dokumentów, instalator słowników, kolekcje…
… do raportów, zestawień listów, np. edytory tekstu, edytory graficzne, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, programy prezentacyjne. INTERNETOWE - oprogramowanie serwerów, przeglądarek czy programów pocztowych
BIZNESOWE - programy wspomagające działanie działalności gospodarczej
Jakość oprogramowania - ogół cech i właściwości oprogramowania decydujących o jego zdolności do zaspokojenia stwierdzonych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz