Linux Alchemy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1022
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Linux Alchemy - strona 1 Linux Alchemy - strona 2 Linux Alchemy - strona 3

Fragment notatki:

Linux Alchemy Historia systemu Linux Linux zaczął powstawać w 1991 roku. W wtedy to, jego autor Linus Torvalds rozpoczął eksperymenty z systemem operacyjnym Minix. System ten pracował na komputerach z procesorem i80286. Informacje o pracy Linusa, opublikowane przez niego na liście dyskusyjnej spotkały się z dużym zainteresowaniem i wkrótce nad Linuxem pracowała grupa ludzi. Znacznie przyspieszyło to rozwój systemu nazwanego później Linux. Im bardziej system ten stawał się popularny, tym więcej ludzi wspierało jego rozwój. Proces ten trwa do dziś, a liczbę użytkowników Linuxa szacuje się obecnie na ponad 10 milionów.   Ogólne informacje o systemie Obecnie, system jest już bardzo rozwinięty, uznany jest za stabilną platformę Unixową. Pod względem szybkości dorównuje wielu komercyjnym systemom Unixowym, tworzonym od kilkunastu lub więcej lat, a niektóre z nich nawet przewyższa szybkością. Wśród fachowców Linux uchodzi za system lepszy pod względem szybkości, efektywności, stabilności i co ważne w zastosowaniach Internetowych - bezpieczeństwa od Windows NT.   Dystrybucje Linux jako jądro systemu jest jednakowy dla wszystkich (z dokładnością do wersji), natomiast Linux oraz towarzyszące mu oprogramowanie nazywane jest dystrybucją. Różne firmy i organizacje zajmują się sprzedawaniem Linuxa i wiele z nich opracowało własne dystrybucje. Wyróżniamy generalnie dwa rodzaje dystrybucji: komercyjne i niekomercyjne. Komercyjne (jak np. RedHat, Caldera ) zawierają oprócz oprogramowania darmowego (GNU, FreeWare) lub częściowo darmowego (Shareware) także komercyjne oprogramowanie, jak np. pakiety typu office, wydajne X serwery ze wsparciem dla najnowszego sprzętu, przeglądarki internetowe, narzędzia programistyczne etc. Takie dystrybucje kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów. Ale są też dystrybucje niekomercyjne jak np. Debian, Slackware tworzone przez ochotników lub dystrybutorów darmowego oprogramowania. Także firmy wypuszczają wersje Linuxa nie zawierające oprogramowania komercyjnego. Takie dystrybucje kosztują zazwyczaj od kilku do kilkunastu dolarów. Jedna dystrybucja zajmuje od jednego do kilku CD-ROMów.   Numeracja wersji jądra Początkowa wersja jądra Linuxa miała numer 0.02. Po dwóch latach pracy Linusa i jego pomocników powstała wersja 0.99 nastęnie 1.0 i tak aż do 1.2.13. Następna wersja jądra, miała już numer 2, gdyż była przełomowa w rozwoju tego systemu. Numeracja jądra Linuxa jest nieprzypadkowa. Numer składa się z trzech częci: x.y.z. gdzie:           x to numer wersji (major version number)           y to numer podwesji (minor version number)           z to numer rewizji (revision version number)   Wieloplatformowość Linux, a wraz z nim prawie całe dostępne na niego oprogramowanie, jest dostępne i rozwijane na wielu platformach sprzętowych. Procesory na których obecnie można uruchomić Linuxa to:

(…)

…/fsck " oznacza że program fsck będzie uruchamiany o godz. 2.30 w każdą niedzielę grudnia.   /etc/default/useradd Plik zawiera ustawienia domyślnych wartości dla programu useradd, są one pobierane gdy nie poda się samemu niektórych parametrów, np. ścieżki interpretatora poleceń.   /etc/fstab Plik zawiera statyczne informacje o różnych systemach plików przyłączonych do systemu. Jest on czytany przez programy ale nie zmieniany. Administrator systemu powinien dbać o uaktualnianie informacji zawartych tutaj. Każda linia ma postać: s_block_dev mount_point fstype mntops freq passno Kolejne pola w każdej linii oznaczają: s_block_dev - specjalne urządzenie blokowe lub zdalny system plików, który ma zostać przyłączony. mount_point - punkt przyłączenia danego systemu plików w drzewie katalogów. fstype - typ…
… tylko wypełnia w pliku /etc/rc.d/rc.local .   /etc/motd Zawartość tego pliku jest wyświetlana zaraz po udanym zarejestrowaniu się do systemu przed uruchomieniem interpretatora poleceń.   /etc/mtab Plik zawiera dane o aktualnie przyłączonych systemach plików. Są to wiadomości zmieniane dynamicznie przez komendy mount i unmount. Format danych jest taki sam jak w pliku /etc/fstab.   /etc/nologin Obecność…
… Linuxa to:          i386 oraz lepsze (obejmuje procesory Intela i386, i486, Pentium, Pentium MMX, Pentium Pro, Pentium II) a także procesory kompatybilne z nimi, firm takich jak AMD, Cyrix i inne.          Alpha          MIPS (Silicon Graphics Indy)          Motorola 68k (czyli komputery Amiga, Atari TT, Atari Falcon i ich klony)          PowerPC          Sparc i UltraSparc          HP PA-RISC…
… Linuxa proces ten ma odzwierciedlenie w mechanizmie modułów. To, co można zmodularyzować, to przykładowo sterowniki sprzętu, interfejsy do innych systemów plików, loadery programów w innych formatach. Umieszczenie części kodu w module powoduje, że kod ten będzie ładowany w razie potrzeby i po pewnym czasie nie używania - usuwany z pamięci. Ponieważ pamięć zaalokowana przez jądro nie podlega…
… Windows;          Może współpracować z Macintoshami i ich drukarkami poprzez protokół AppleTalk; Wewnętrznie, m.in.:          Może bezpośrednio uruchamiać programy napisane w Javie;          Może uruchamiać programy skompilowane w standardzie iBCS (np. Oracle 7 działa, jakkolwiek producent nie oferuje wsparcia);          Istnieją działające emulatory systemu DOS (np. DOSEMU);          Istnieją…
… działający serwer. Jeśli komputer jest podłączony do sieci, wystarczy w dowolnej przeglądarce wpisać adres URL: http://adres.naszego.komputera   Na zakończenie warto dopisać odpowiednie polecenie do skryptów startowych Linuxa, aby Apache uruchamiał się przy każdym starcie systemu. W przypadku Slackware'a należy dopisać do pliku /etc/rc.d/rc.inet2 przed zakończeniem pliku następujące komendy: # Start the…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz