Nabywanie praw podmiotowych - konstytutywne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 791
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nabywanie praw podmiotowych - konstytutywne - strona 1

Fragment notatki:

Scharakteryzować nabywanie praw podmiotowych
-konstytutywne- jednocześnie z nabyciem powstaje prawo podmiotowe -translatywne- nabywca uzyskuje prawo o treści niezmienionej, np zasiedzenie rzeczy ale nie jej znalezienie -pierwotne- nabywca nie uzyskuje prawa podmiotowego od określonej osoby; nabycie nie jest uzależnione od tego, że uprzednio prawo to przysługiwało określonemu podmiotowi, np nabycie własności rzeczy ruchomej przez zawłaszczenie(dopuszczalne w przypadku rzeczy niczyjej). Nabycie pierwotne prowadzi do uzyskania prawa bez obciążeń
-pochodne- nabywca uzyskuje prawo podmiotowe od innej osoby, która na niego to prawo przenosi. Nie można przenieść na inną osobę więcej praw niż samemu się posiada. Należą tu: sprzedaż, zamiana, darowizna.
-pod tytułem szczególnym/ sukcesja syngularna- dochodzi do nabycia indywidualnie oznaczonego prawa lub praw podmiotowych; skuteczność nabycia rozważa sie odrębnie do każdego z praw.
-pod tytułem ogólnym/ sukcesja uniwersalna- prowadzi do nabycia całego lub części jakiegoś majątku i to na podstawie jednego zdarzenia prawnego. Prowadzi do nabycia praw a także obowiązków tj obciążeń związanych z nabytym majątkiem, np dziedziczenie.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz