Nabywanie praw podmiotowych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1526
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nabywanie praw podmiotowych - strona 1

Fragment notatki:

NABYWANIE PRAW PODMIOTOWYCH SPOSOBY NABYCIA PRAW PODMIOTOWYCH:
nabycie pochodne i pierwotne ,
nabycie translatywne i konstytutywne ,
NABYCIE POCHODNE - nabywca uzyskuje prawo podmiotowe od innej osoby , która na niego to prawo przenosi . Nikt nie może przenieść na inną osobę więcej praw niż sam ma nemo in alium plus iuris transferre potest quam ipse habet. Od zasady tej ustawodawca przewiduje jednak szereg wyjątków.
NABYCIE PIERWOTNE występuje wówczas, gdy dane prawo nikomu wcześniej nie przysługiwało, najwyraźniej widoczny jest pierwotny charakter nabycia w sytuacji, gdy wcześniej prawo w ogóle nie istniało,
Przykład: nabycie własności rzeczy ruchomej, co jest dopuszczalne tylko w przypadku rzeczy niczyjej, np. śmieciarz zbiera makulaturę wyrzuconą na śmietnik; także stworzenie utworu literackiego, artystycznego czy naukowego, który w myśl prawa autorskiego musi być utworem oryginalnym.
NABYCIE TRANSLATYWNE - do nabycia praw w ten sposób zachodzi wówczas, gdy prawo już istniejące przechodzi, w dotychczasowej postaci, na nabywcę. Przykład: przeniesienie prawa własności z majątku zbywcy do majątku nabywcy.
NABYCIE KONSTYTUTYWNE - przedmiotem nabycia konstytutywnego jest takie prawo, które powstaje dopiero w momencie jego nabycia (wcześniej to prawo nie istniało). Może mieć postać pierwotną lub pochodną,
Przykład: ustanowienie służebności gruntowej, zawłaszczenie rzeczy niczyjej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz