To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
II. Nabycie pochodne i pierwotne
1.nabycie pochodne
Nabywca uzyskuje tu prawo podmiotowe od innej osoby, która na niego to prawo przenosi. Z tego właśnie względu skuteczność nabycia zależy od tego, czy przenoszącemu przysługiwało przenoszone prawo. W szczególnych jednak przypadkach system prawny dopuszcza nabycie prawa podmiotowego na skutek rozporządzenia przez nieuprawnionego. Najogólniej rzecz ujmując, prawodawca kierował się przy ich ustanawianiu względem na ochronę dobrej wiary nabywcy.
2. nabycie pierwotne
Przy nabyciu pierwotnym nabywca nie uzyskuje prawa podmiotowego od określonej osoby. W modelowej koncepcji nabycie to nie jest więc uzależnione od tego, że uprzednio prawo to przysługiwało określonemu podmiotowi.
Często jednak prawodawca konstruuje nabycie pierwotne w ten sposób, iż zakłada jego istnienie, a więc przyjmuje, że komuś ono przysługiwało. W przypadkach takich, i w granicach określonych ustawą, uprzednie istnienie prawa stanowi przesłankę jego nabycia i w tym sensie kreuje zależność nabycia od przysługiwania prawa poprzednikowi. Nabycie dokonuje się tu o tyle pierwotnie, że bez woli poprzednika, a z mocy zdarzeń wskazanych ustawą.
Tradycyjnie przyjmuje się, że nabycie pierwotne prowadzi do uzyskania prawa bez obciążeń, chyba, że przepisy szczególne stanowią inaczej.
III. Następstwo pod tytułem szczególnym i ogólnym.
Tylko w przypadkach nabycia pochodnego powstaje stosunek następstwa prawnego między poprzednikiem a nabywcą prawa.
1.następstwo pod tytułem szczególnym
Przy następstwie pod tytułem szczególnym dochodzi do nabycia indywidualnie oznaczonego prawa lub praw podmiotowych.
2. następstwo pod tytułem ogólnym
Następstwo pod tytułem ogólnym prowadzi do nabycia całego lub części jakiegoś majątku, i to na podstawie jednego zdarzenia prawnego.
Sukcesja uniwersalna dopuszczalna jest tylko w przypadkach w ustawie przewidzianych. W konsekwencji nie stosuje się w takich przypadkach reguł odnoszących się do nabycia pod tytułem szczególnym określonych praw podmiotowych.
Sukcesja uniwersalna prowadzi jednak nie tylko do nabycia praw, ale i obowiązków związanych z nabytym majątkiem lub jego wyodrębnioną częścią. Nabywca wchodzi niejako w całą sytuację prawną swojego poprzednika.
IV. Nabycie translatywne i konstytutywne.
Oba te sposoby nabycia prawa podmiotowego uważa się na ogół za rodzaje nabycia pochodnego.
1.nabycie translatywne
Polega ono na tym, że nabywca uzyskuje prawo o treści niezmienionej. Można jednak przyjąć, że translatywne nabycie prawa ustępuje również wtedy, gdy do przesłanek pierwotnego nabycia prawa ustawa włącza jego uprzednie istnienie.
2. nabycie konstytutywne
Polega ono na tym, że jednocześnie z nabyciem powstaje prawo podmiotowe. Jednakże jest ono możliwe także przy nabyciu pierwotnym uzależnionym od uprzedniego istnienia prawa. Dokonuje się to wówczas, gdy nabywca uzyskuje z mocy ustawy prawo podmiotowe o węższym zakresie - a więc inne niż przysługiwało to poprzednikowi prawnemu.
(…)
… przypadku prawo gaśnie.
(!) Realizacja prawa podmiotowego
Wykonywanie
Polega na realizacji przez podmiot stanów rzeczy lub zachowań zmierzających do uzyskania lub zabezpieczenia prawnie uznanych interesów tego podmiotu, ze względu na które obowiązujące normy prawne wyznaczyły dane prawo podmiotowe. W teorii prawa reprezentowana jest koncepcja, według której wykonywanie prawa podmiotowego polega…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)