To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Nabycie i utrata członkostwa 9Członkostwo w SCE można nabyć w sposób pierwotny lub następczy. Członkostwo w SCE nabywa się w sposób pierwotny w ramach tworzenia SCE. Z kolei bez uszczerbku dla przepisów art. 33 ust. 1 lit. b rozporządzenia następcze uzyskanie członkostwa, w zarejestrowanej już SCE, wymaga zgody organu zarządzającego lub organu administrującego. Osoby, którym odmówiono przyjęcia w poczet członków, mogą się odwołać od tej decyzji do walnego zgromadzenia, zwołanego po złożeniu wniosku o uzyskanie członkostwa. W zakresie, w jakim zezwala na to prawo państwa członkowskiego siedziby statutowej SCE, statut może przewidywać, że osoby, które nie zamierzają ani wytwarzać lub korzystać z towarów, ani świadczyć lub korzystać z usług SCE, mogą zostać dopuszczone jako członkowie-inwestorzy (osoby niebędące użytkownikami). Uzyskanie takiego członkostwa wymaga zgody udzielonej przez walne zgromadzenie lub też inny organ, któremu kompetencja taka została przyznana przez walne zgromadzenie lub przez statut. Członków będących osobami prawnymi uważa się za użytkowników ze względu na fakt reprezentowania przez nich swoich własnych członków, pod warunkiem że ci członkowie, będący osobami fizycznymi, są użytkownikami. Członkostwo w SCE mogą uzyskiwać zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, chyba że statut stanowi inaczej. Statut może uzależniać uzyskanie członkostwa od spełnienia innych jeszcze warunków, w szczególności od pokrycia minimalnego udziału w kapitale lub spełnienia warunków związanych z przedmiotem działalności SCE (art. 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia).
Utrata członkostwa następuje zgodnie z art. 15 ust. 1 rozporządzenia:
1) na skutek wypowiedzenia,
2) na skutek wykluczenia, z powodu dopuszczenia się przez członka poważnego naruszenia jego obowiązków lub działania na szkodę SCE. Decyzja o wykluczeniu członka podejmowana jest przez organ administrujący lub organ zarządzający, po uprzednim wysłuchaniu członka, któremu przysługuje następnie prawo odwołania się od takiej decyzji do walnego zgromadzenia (art. 15 ust. 3 rozporządzenia),
3) jeżeli statut na to zezwala, wskutek przeniesienia wszystkich posiadanych udziałów na innego członka lub osobę fizyczną lub osobę prawną, która uzyskuje członkostwo;
4) na skutek likwidacji, w przypadku członka niebędącego osobą fizyczną;
5) na skutek ogłoszenia upadłości,
6) z chwilą śmierci,
7) w każdym innym przypadku przewidzianym przez statut lub przepisy prawa państwa członkowskiego odnoszące się do spółdzielni, w którym SCE posiada swoją siedzibę statutową.
Z wyjątkiem przypadku przeniesienia udziałów utrata członkostwa powoduje powstanie roszczenia członka o wypłatę jego udziału, pomniejszonego proporcjonalnie o wszelkie straty w kapitale subskrybowanym SCE. Kwoty podlegające odliczeniu obliczane są na podstawie bilansu rocznego sporządzonego za rok obrotowy, w którym powstało roszczenie o wypłatę. Statut reguluje warunki i procedurę wypowiedzenia członkostwa oraz określa okres, maksymalnie trzyletni, w którym należy dokonać wypłaty udziału. Jednak w żadnym wypadku SCE nie może być zobowiązana do dokonania wypłaty udziału z powodu utraty członkostwa przed upływem sześciu miesięcy od zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Powyższe zasady mają również zastosowanie w przypadku wypłaty jedynie części udziałów posiadanych przez członka (art. 16 rozporządzenia).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)