mózgowe mechanizmy emocji - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 581
Wyświetleń: 1575
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
mózgowe mechanizmy emocji - omówienie - strona 1 mózgowe mechanizmy emocji - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

mózgowe mechanizmy emocji
Kartezjusz - idea łuku odruchowego. Modyfikacje: działania uruchamiane przez odruch nie są wyłącznie reakcjami; ludzie i zwierzęta mają zdolność tworzenia wzorców działania typu planów.
Wczesne badania
Cannon, Bard - lata 20. XX wieku - koty pozbawione kory nowej mają tendencję do nagłych ataków: „wściekłość pozorna”. MacLean - ludzkie przodomózgowie składa się z trzech odrębnych systemów, mózg ma strukturę częściowo modułową.
Układ prążkowany - planowanie i generowanie wyjściowych skryptów życia codziennego + modyfikacje. Prążkowie jest zaangażowane w programowanie charakterystycznych wzorców zachowania u ssaków, porównywalne do występujących u gadów.
Układ limbiczny - ma łączność z podwzgórzem, które kontroluje autonomiczny układ nerwowy (odpowiedzialny za zmiany somatyczne i kontroluje system hormonalny.
Zespół Kluvera-Bucy'ego - po usunięciu kory nowej płata skroniowego i pewnej części układu limbicznego (główne znaczenie ma tu ciało migdałowate) małpy stały się uległe, zjadały wszystko, straciły instynkt obronny, nieustająco i ze wszystkim kopulowały.
„autostymulacje” układu limbicznego. Valenstein, Cox, Kakolewski - organizacja podwzgórza i układu limbicznego składa się z sieci stanowiących podstawę działań typowych gatunkowo.
Glickman, Schiff - teoria efektów stymulacji mózgu: a) stymulacja nie tylko aktywizuje mechanizmy odpowiedzialne za wzorce typowe gatunkowo, b) po ich aktywacji skojarzona z nimi nie/przyjemność zależy od tego, czy działanie polega ogólnie na zbliżaniu się czy wycofywaniu.
Układ limbiczny jest odpowiedzialny za działania społeczne, uczestniczy w subiektywnym doznawaniu emocji. Padaczka psychomotoryczna (wyładowania tylko w układzie limbicznym) - uczucia pragnienia, strachu, gniewu, smutku, podniosłe, serdeczności, poczucie pewności. MacLean - funkcją układu limbicznego jest łączenie bodźców ze świata zewn z bodźcami z wewnątrz ciała.
Emocje a kora nowa. (wyższe ssaki, ludzie - 80% mózgu)
Kora prawej półkuli silniej związana z przetwarzaniem wydarzeń emocjonalnych. Jak przecięto spoiwo wielkie to pacjenci potrafili rozpoznawać znaczenia emocjonalne na filmie tylko wtedy, gdy był on pokazywany prawej półkuli; gdy wyświetla się obrazy twarzy przez krótką chwilę na ekranie to rozpoznanie ekspresji emocjonalnej jest lepsze dla twarzy pokazywanych w lewej stronie ekranu. Wyższość w rozpoznawaniu mimicznej ekspresji emocji.
Okolice percepcyjne znajdują się w tyle kory, doznawanie i ekspresja emocji bliżej jej przodu. Prawa półkula odpowiedzialna za emocje negatywne, lewa za pozytywne? Davidson - zbliżanie się do czegoś wiąże się z sięganiem po coś prawą ręka - aktywizacja lewej półkuli. Asymetria aktywacji mózgu dotyczy i długotrwałych i krótkotrwałych emocji.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz