To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Motyw transakcyjny
Pieniądz jest środkiem wymiany. Jest nam potrzebny do tego, żeby kupować dobra, które chcemy posiadać. Jednak nie otrzymujemy pieniędzy za każdym razem, kiedy chcemy coś kupić. Wpływy pojawiają się w innym czasie i z inną częstotliwością niż wydatki. (np. pensja jest najczęściej raz w miesiącu, a kupujemy prawie codziennie). Żeby móc wydawać pieniądze w czasie innym niż ich otrzymywanie, trzeba je przechowywać w takiej ilości, w jakiej planujemy dokonać zakupów przed następnym wpływem. Jest to motyw transakcyjny trzymania pieniądza.
Ten motyw jest tym silniejszy, im wyższy mamy dochód, gdyż dokonujemy wtedy więcej transakcji.
2.2 Motyw przezorności
Oprócz transakcji, które planujemy z dużym wyprzedzeniem (miesięczne wydatki na żywność, zimowe buty itp) pojawiają się też takie, których nie możemy przewidzieć (np bardzo atrakcyjne promocje czy naprawa samochodu lub zakup leków w razie choroby) Na takie nieplanowane zakupy również zostawiamy sobie pewien zasób gotówki. Jest to motyw przezorności trzymania pieniądza.
Ten motyw również jest tym silniejszy, im wyższy mamy dochód, gdyż przy większym dochodzie jesteśmy bardziej skłonni do ulegania okazjom, niż przy mniejszym dochodzie.
2.3 Motyw portfelowy
Oprócz potrzeby dokonywania transakcji, pieniądz jest nam potrzebny jako sposób przechowywania majątku. Jeśli jednak zostawiliśmy sobie tyle gotówki, która wynika z motywów transakcyjnego i przezorności, to resztę potraktujemy jako majątek, który nie ma nam służyć do zaspokajania bieżących potrzeb, ale przyszłych. Wówczas majątek ten będziemy trzymać w takim aktywie, w którym stosunek zysku do ryzyka będzie najmniejszy. Najmniej ryzykowne jest trzymanie majątku w gotówce, ale też najmniej dochodowe. Im większy zysk z innych form trzymania majątku, tym bardziej będziemy skłonni zaryzykować nasze pieniądze, ale im mniejszy, tym więcej majątku będziemy trzymać w gotówce. Jest to motyw portfelowy trzymania pieniądza.
Motyw ten jest tym silniejszy, im dochód z innych form (zwłaszcza stopa procentowa) jest niższy.
2.4 Determinanty popytu na pieniądz Podsumowując - im wyższy dochód, tym silniej działa motyw transakcyjny i przezorności, a więc tym wyższy popyt na pieniądz, a im wyższa stopa procentowa, tym słabiej działa motyw portfelowy, a więc mniejszy jest popyt na pieniądz.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)