Motywacja - podstawowe pojęcia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 714
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Motywacja -  podstawowe pojęcia - strona 1

Fragment notatki:

Motywacja jest to zestaw sił, które sprawiają że ludzie zachowują się w określony sposób. Schemat : potrzeba(brak) → poszukiwanie sposobu jej zaspokojenia → wybór zachowania, które pozwoli zaspok. Potrzebę → ocena stopnia zaspok. Potrzeby → określenie przyszłych potrzeb i spos. Ich zaspok. → potrzeba.
Podejście tradycyjne - siłą motywacyjną jest pieniądz. Zakłada że paca jest nieprzyjemna i dochód jest na prawde bardzo ważny. Ludzie będą wykonywać każdą prace pod warunkiem że będzie ona dobrze opłacana. Inne czynniki nie są dostrzegane.
Podejście od strony stosunków międzyludzkich. Kładli nacisk na procesy społeczne i ich rolęw środowisku pracy. Pracownik czuje potrzebę bycia potrzebnym i ważnym i jest to ważniejsze dla motywacji od pieniędzy. Podejście od stony zasobów ludzkich. Wartość ma sam udział w przedsięwzięciach firmy. Ludzie mają potrzebę uczestnictwa i zdolni są do prawdziwego udziału. Zadaniem przedsiębiorstwa jest zachęcenie do współuczestnictwa i wykorzystanie w pełni zasobów ludzkich.
Podejście od strony teści - pojedjście do motywowania, które próbuje odpowiedzieć na pytanie: „Jakie czynniki motywują do pracy?”
Podejście od hierarchii potrzeb - teoria sugerująca że ludzie muszą zaspokoić 5 potrzeb - fizjologiczne, bezpieczeństwa, przynależności, szacunku i samorealizacji. II niższego f i b.
teoria ERG - potrzeby ludzkie ułożone są wg trzech kategorii które się nakładają - egzystencji, relationship, grow. (pieniądze, przyjaźń, nowe umiejetności) Teoria dwuczynnikowa - zadowolenie i niezadowolenie kształtuje się pod wpływem dwóch odrębnych czynników - motywacji i higieny psychicznej Menadżerowie powinni zaspokoić najpierw higiene psychiczna ( warunki pracy stos. Interpersonalne, płace i bezpieczeństwo) aby potem myśleć o motywacji (odpowiedzialność awanse rozwój osiągnięcia)
Jednostkowe potrzeby ludzkie → osięgnięc ( osiagniecie celu skuteczniej niż w przeszłości.), afiliacji (pragnienie towarzystwa i akceptacji) władzy ( wpływ na innych i kontrola własnego otoczenia)
Podejście od strony procesu - wyjaśnienie dlaczego ludzie wybierają pewne warianty zachowań po to aby zaspokoić swoje potrzeby i jak oceniają swoje zadowolenie po osiągnięciu celów.
Teoria oczekiwań - motywacja zależy od siły naszego pragnienia i prawdopodobieństwa jego zaspokojenia. Motywacja → wysiłek → osiągnięcia → wynik → wartościowość
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz