Mosty łukowe - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1645
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mosty łukowe - wykład - strona 1 Mosty łukowe - wykład - strona 2 Mosty łukowe - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Mosty łukowe
Uwagi wstępne
Łuk jest rozpornicą o zakrzywionej osi [47]. Drewniane mosty łukowe można po­dzielić na 4 grupy [16], [41]:
• łuki wiotkie, będące rodzajem ustroju rozporowego, wielobocznego ze sztyw­ną belką pomostową opartą na nich (system podobny do betonowych łuków Maillarta),
• łuki sprężyste z opartym na nich pomostem, • łuki wiotkie ze sztywną belką kratownicową zawit ,zoną na łukach stanowiącą o pomoście dołem (belka Langera),
• łuki tarczowe zbijane z desek.
Tradycja budowy mostów łukowych wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich. W cza­sach nowożytnych jej prekursorem był Palladio (patrz rozdział 2) i budowniczowie ze Szwajcarii. Idea przeniknęła także do Anglii, gdzie Etheridge stosując system swego zmarłego partnera Kinga zbudował most w Waiton przez Tamizę (rys. 5.56).
Podstawowym materiałem do budowy łuków jest tarcica, a pomost wykonuje się z belek oflisowych. Łuki wiotkie są wykonywane z desek lub dyli o grubości 5 4- 10 cm [16], łuki sprężyste zaś z bali łączonych na kliny, zęby, klocki lub złącza metalowe. Łuk może mieć także konstrukcję kratownicową wykonywaną najczę­ściej iu Howe'a.
Konstrukcje tui we bardzo się rozwinęły o czym będzie mowa w następnych eh, ale do dziś buduje się także obiekty prymitywne (rys. 5.57), czy teź stylizowane na takie (rys. 5.58).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz