To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Łuki wiotkie z opartymi na nich sztywnymi belkami
Łuki wiotkie mogą pracować tylko w połączeniu z belkami usztywniającymi. Przenoszą wówczas tylko siły ściskające (zwykle od ciężaru własnego konstrukcji), momenty zginające (głównie od obciążenia ruchomego) i siły poprzeczne. Rozpór łuku najczęściej przenoszą belki usztywniające [44].
Przykład mostu łukowego o łuku wiotkim z pomostem górą przedstawiono na rys. 5.59 [16], [41]. Sam łuk wykonuje się z bali 6 4- 10 cm, giętych na szablonach i wiązanych gwoździami lub sworzniami dębowymi o średnicy 2,5 4- 3,5 cm [16], [41]. Sworznie przechodzą przez 2 4-3 deski. Ustawia się je w szachownicę, nadając im kierunek promienia krzywizny. Oparcie łuku gibkiego może stanowić korytko z blalinie dębowej [41]. Pomost wykonuje się z belek klockowanych, a stężenie poprzeczne łuku za pomocą krzyży. Wiatrownice są usytuowane pod belkami pomostowymi.
Łuki sprężyste z pomostem górą
Łuki sprężyste różnią się od wiotkich tym, że przenoszą nie tylko siły podłużne, ale także momenty zginające i siły poprzeczne. Pomost jest gibki i pracuje jako belka Oparta na słupach.
Na rys. 5.60 [16], [41] pokazano most z łukiem sprężystym. Łuki sprężyste wykonuje się albo z większej ilości bali o grubości 8-4-12 cm, łączonych na pierścienie lub kołki i chomonta albo po prostu jako belki złożone, zespolone (klockowe lub klinowe). Łuki ustawia się bezpośrednio na podporze albo za pośrednictwem łożyska żeliwnego. Stężenie poprzeczne wykonuje się w taki sam sposób jak przy łukach wiotkich. Wiatrownice montuje się pod pomostem [41].
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)