Most przez rzekę Wabigoon w prowincji Ontario w Kanadzie - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 371
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Most przez rzekę Wabigoon w prowincji Ontario w Kanadzie - wykład - strona 1 Most przez rzekę Wabigoon w prowincji Ontario w Kanadzie - wykład - strona 2 Most przez rzekę Wabigoon w prowincji Ontario w Kanadzie - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Most przez rzekę Wabigoon w prowincji Ontario w Kanadzie
Most oddano do użytku w 1997 roku [87]. Jego konstrukcja składa się z belek teowych wykonanych w technologii PSL, o długości maksymalnej 20 m, wysokości 965 mm i szerokości półki 552 mm, stężonych poprzecznie prętami sprężającymi przechodzącymi przez górną półkę o grubości 178 mm (rys. 6.25). Schematem sta­tycznym mostu jest belka swobodnie podparta. Ze względu na swoje wymiary i cię­żar własny dźwigary nak żało wstępnie wygiąć o ok. 80 mm i dopiero w tej postaci sprężyć.
Na uwagę zasługuje również sposób podparcia belek na przyczółkach. Ponie­waż wartość przemieszczenia termicznego ustroju niosącego jest względnie nie­wielka to nie został on ustawiony na łożyskach.
Natomiast, aby zbudować most o rozpiętości dochodzącej nawet do 25 -s- 30 m opracowano w Australii [127], [135] system konstrukcji o przekroju skrzynkowym. Na rys. 6.26 przedstawiono ideę tego typu konstrukcji.
Taki przekrój wielokomorowy składa się z pomostu zbudowanego z elementów o przekroju poprzecznym 190 x 35 mm i środników będących płytami klejonymi (tzw. LVI ) o wymiarach 63 x 600 mm, rozstawionych co 485 mm. Zarówno po­most jak i pas dolny przekroju skrzynkowego są sprężone prętami stalowymi. Z ele­mentów o opisanym przekroju zbudowano od 1994 roku w Australii 4 mosty o roz­piętości 12,2 m każdy. Są one stale monitorowane.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz