Morfologia miasta

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 3045
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Morfologia miasta - strona 1

Fragment notatki:

Morfologia miasta jest to nauka o budowie wewnętrznej i zewnętrznej organizmu miejskiego oraz o pochodzeniu składających się na ten organizm części, czyli innymi słowy: jest to nauka o układzie przestrzennym i fizjonomii miast oraz ich genezie.
W zakresie tak pojętej morfologii miasta wyróżniamy następujące rodzaje badań:
badania fizjonomiczne- tj. koncentrujące się na opisie oraz interpretacji zewnętrznych, widzianych bezpośrednio w terenie cech krajobrazu miejskiego, głównie zabudowy (kształt miasta, wygląd miasta tj. Zewnętrzne oblicze miasta, formy architektonicznej zabudowy miejskiej, rodzaj tworzywa, z którego wzniesiono zabudowę miejską).
badania morfologiczne sensu stricte- tj. skupiające się na analizie współczesnych form układu przestrzennego miasta i odwołujące się do przeszłości tylko na tyle, na ile jest to potrzebne do wyjaśniania budowy przyjętych w dziedzictwie i zaadaptowanych w dzisiejszym planie miasta elementów starszych układów osadniczych. badania morfogenetyczne- tj. zmierzające do odtworzenia istniejących obecnie tylko we fragmentach, względnie całkowicie zwartych dawniejszych układów przestrzennych miasta bądź jego części, aż do ich rekonstrukcji w formie pierwotnej.
Przedmiotem badań morfologii miasta jest:
Budowa zewnętrzna miasta, czyli kształt i fizjonomia zabudowy miejskiej
Budowa wewnętrzna miasta, czyli rozplanowanie miasta- jego układ przestrzenny (morfologia sensu stricto) Pochodzących ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz