MONTESKIUSZ
Zaliczany jest czasem do nurtu liberalnego. Był przewodniczącym parlamentu przedrewolucyjnej Francji, był nieusuwalny, gdyż wpłacił dużą sumę pieniędzy do skarbca króla. Zrezygnował z tej funkcji, za pieniądze, które dostał ze skarbca króla podróżował po Europie i studiował.
Uważał, że nie ma idealnego ustroju, systemu prawnego. Prawa stanowione w państwie powinny uwzględniać ducha praw obywateli (kulturę, tradycję narodu, gospodarkę). Wynika z jego rozważań, że nasz system konstrukcji praw człowieka niekoniecznie by się sprawdził w Afganistanie. Wg niego najlepszym ustrojem jest monarchia umiarkowana. Należy monarchę hamować/miarkować. Trójpodział władzy stoi na straży wolności politycznej obywateli:
władza ustawodawcza (dwu izbowy parlament)
władza wykonawcza (monarcha i ministrowie)
władza sądownicza (sędziowie są ustami ustawy)
Jest to rozwinięcie koncepcji Locka. Monteskiusz wzoruje się na modelu angielskim, wyróżnia hamulce wewnętrzne (władza ustawodawcza) i zewnętrzne władzy (relacje między trzema władzami).
Wg Monteskiusza gwarancją wolności politycznej jest stanowienie prawa i ograniczenie monarchy. Polega ona nie tylko na tym, że czyni się to co się chce czynić, ale na tym co powinno chcieć czynić. Jak powinniśmy chcieć czynić ? - to mówi nam prawo. Wolność to tylko to na co pozwala nam prawo.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)