Monitorowanie krótkoterminowej równowagi gotówkowej
Przedsiębiorstwo posiada krótkoterminową równowagę gotówkową, gdy wpływy i wydatki równoważą się dla przyjętego do zarządzania nią przedziału czasowego. Stan równowagi gotówkowej i jego zachwianie możemy zapisać formułą:
Wpływy = Wydatki
Wpływy Wydatki
Jeśli zostaje zachwiana równowaga gotówkowa wpływy krótkookresowe w monitorowanym przedziale czasowym są bądź to mniejsze niż wydatki, co oznacza niedobór środków na pokrycie wydatków bądź większe, co oznacza kumulowanie się wolnej gotówki na koncie i ponoszenie kosztów utraconych możliwości. Utrzymanie równowagi gotówkowej narzuca konieczność nie tylko monitorowania jej stanu, ale przede wszystkim prognozowania przepływów gotówkowych. Znajomość przyszłych potrzeb ułatwi pozyskanie gotówki, obniży koszty finansowe pokrycia jej niedoboru oraz zapobiegnie utracie zdolności do terminowego regulowania zobowiązań. Do krótkookresowego sterowania przepływami środków pieniężnych wykorzystuje się preliminarz obrotów gotówkowych, określony też budżetem wpływów i wydatków. Sporządza się go metodą kroczącą, najczęściej na okres półroczny. Polega ona na tym, że na koniec minionego miesiąca dobudowuje się kolejny miesiąc przepływów. Przykładowo, jeśli budżet był sporządzany na okres od początku stycznia do końca czerwca, to po skończonym podokresie na koniec stycznia planuje się wpływy i wydatki dla miesiąca lipca. Z doświadczeń praktycznych wynika, że przyjęcie półrocznego okresu dla budżetowania wpływów i wydatków pozwala na optymalizację kosztów uzupełnienia niedoborów środków pieniężnych oraz na maksymalizację korzyści z posiadania wolnej gotówki.
Preliminarz obrotów gotówkowych pozwala na określenie niedoboru środków bądź ich nadmiaru w krótkim okresie czasu. Poprzez oszacowanie wpływów określa się wszystkie źródła dopływu środków pieniężnych w krótkim okresie czasu. Natomiast poprzez określenie wydatków ustala się poziom wypływu środków. Porównanie wpływów i wydatków ułatwia zachowanie zgodności między tymi kategoriami.
do upadłości.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)