To tylko jedna z 64 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
MONARCHIA PATRYMONIALNA łac. Patrymonium - ojcowizna
Zasada Patrymonialna - władca traktuje państwo jak swoją własność, którą otrzymał po przodkach, może więc swobodnie nim dysponować, np. sprzedać jego część ale potędze kraju decydowała ilość ziemi, więc jej podział nie był wskazany.
Władca wobec mieszkańców musiał stosować się do prawa prywatnego .
Władcę ograniczało prawo własności , czyli prawne władztwo nad rzeczą ( musiał postępować tak, aby nie szkodzić innym ludziom). Mimo, iż krępowało go prawo własności monarcha nadal mógł: * sprzedać terytorium lub jego część , ale musiał przy tym uwzględnić prawo bliższości , czyli prawo pierwokupu dla rodziny, prawo retraktu, czyli odkupienia ziemi przez rodzinę w razie zaniechania prawa bliższości * zastawić terytorium na przykład w zamian za pożyczkę, kapitał. Następowało wtedy przeniesienie posiadania- właściciel pozostawał ten sam, ale jeśli nie wykupi go w danym terminie to może przestać nim być. * nadawanie lub rozdawanie dóbr państwowych w pełną własność alodialną (nie w lenno tak jak na zachodzie Europy) konkretnemu człowiekowi lub instytucji państwowej BENIFICJUM - możliwość nadania części terytorium państwa jakiemuś człowiekowi lub instytucji w pełną własność. - Pierwszym takim beneficjentem był Kościół. Kościół finansowany był przez państwo - władca fundował budowę kościołów i klasztorów dlatego monarcha zaczął nadawać im ziemię, aby sami zaczęli się finansować. -Drugim Drużyna książęca.
Ziemia przechodzi na spadkobierców w drodze dziedziczenia, każdy spadkobierca ma prawo partycypować, dlatego skutkiem tego było rozbicie dzielnicowe. Dlaczego nie doszło do całkowitego rozbicia dzielnicowego? a) Przyczyny pozaprawne- nielegalne: -usunięcie współspadkobierców siłą np. B. Chrobry wygnał braci i ostatnią żonę Mieszka I - wygnanie - pozbawienie życia np. Krzywousty zabił brata Zbigniewa b) Przyczyny prawne: - zasady prawa spadkowego - dziedziczyć nieruchomości mogli tylko mężczyźni i najbliżsi krewni w lini męskiej, kobiety zaczęły dziedziczyć nieruchomości dopiero w XIII/XIV, ale w zamian tego otrzymywały posag - umowy zawarte między dziedzicami a spadkobiercami - jeden ze spadkobierców zostaje uznany za księcia zwierzchniego PRINCEPSA , który reprezentuje państwo na zewnątrz, udziela pomocy wojskowej - Statut Krzywoustego z 1138 r. 1. Władza zwierzchnia dla najstarszego z rodu Piastów - tzw. SENIORA 2. Senior otrzymuje dzielnicę senioralną, która nie podlega ogólnym zasadą dziedziczenia (Krzywousty wzorował się tu na Jarosławie Mądrym z Rusi Kijowskiej)
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)