Modele danych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 532
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Modele danych.
Stworzono wiele modeli danych pozwalających na zarządzanie bazami danych, w których występują takie typy relacji. Trzy najczęściej używane modele to: hierarchiczny, sieciowy i relacyjny model danych.
Hierarchiczny model danych. Hierarchiczny model danych przedstawia relacje pomiędzy elementami danych w postaci struktury drzewiastej o wielu gałęziach. Jeśli miałbyś użyć hierarchicznego modelu danych do przedstawienia relacji pomiędzy trzema obiektami danych z naszego przykładu (biura, sprzedawcy, regiony), to wyglądałoby to tak, jak na rysunku 4 Jak widać na rysunku, model ma trzy poziomy, jeden poziom główny i dwa poziomy niższego rzędu. Pierwszy poziom opisuje Biuro Sprzedaży, a każda z jego gałęzi reprezentuje element obiektu danych i prowadzi do różnej liczby poddrzew. Z kolei, każde z tych poddrzew reprezentuje kolejny obiekt danych-Sprzedawcę. W miarę rozbudowy modelu, każdy z pracowników zatrudnionych przy sprzedaży otrzymuje własne poddrzewo kolejnego poziomu- w tym przypadku trzeciego\ odpowiadające obiektowi danych Region Sprzedaży.
Rys. 4 Hierarchiczny model danych.
Kiedy patrzy się na model hierarchiczny na rysunku 4. to widać, że wszystkie elementy danych są zorganizowane w bardzo logiczny sposób; to znaczy każda wartość obiektu danych jest logicznie powiązaną z jedną lub kilkoma wartościami innego obiektu danych. Można określić wartość dla każdego z obiektów danych oraz wszystkie relacje pomiędzy nimi. Jeśli jednak przestudiowalibyśmy ten model nieco dokładniej, to można zauważyć, że model hierarchiczny pozwala zobrazować jedynie relacje jedno-jedno i jedno-wiele lub wiele-jedno. W celu uwzględnienia relacji wiele-wiele trzeba je zrestrukturyzować do postaci powtarzających się relacji jedno-wiele. Relacje wiele-wiele zachodzą pomiędzy obiektami danych odpowiadającymi pracownikom sprzedaży i regionom sprzedaży. Oznacza to że sprzedawca może mieć więcej niż jeden region sprzedaży, a region sprzedaży może być przypisany więcej niż jednemu sprzedawcy. Na przykład sprzedawcy Frankowskiemu przypisano dwa regiony sprzedaży R4 i R6, a każdy z tych regionów przypisano więcej niż jednemu sprzedawcy. Region R4 przypisany dwóm sprzedawcom: Frankowskiemu i Jankowskiemu, itd. Wróćmy do modelu hierarchicznego z rysunku 4. Zauważmy że relacje typu wiele-wielu musza zostać zestrukuralizowane do powtarzających się relacji jedno-wiele. Zwróć uwagę, że w przypadku struktur drzewiastych, jedna gałąź może prowadzić do wielu podgałęzi, lecz wszystkie podgałęzie prowadzą zawsze do tylko jednej gałęzi wyższego poziomu. Aby dostosować się do tego typu struktury, konieczne jest powtarzanie pewnych obiektów w wielu podgłęziach w celu opisania relacji wiele-wiele poprzez kilka relacji jedno-wiele.

(…)

… Wynagrodzenie Nazwa tablicy: Biura Liczba rekordów: 3 Pola danych: Numer identyfikacyjny Adres Miasto Województwo Kod pocztowy Numer telefoniczny Nazwa tablicy: Regiony Liczba rekordów: 6 Pola danych: Numer identyfikacyjny Region Kierownik Jak podano wcześniej w tym rozdziale, relacyjny model danych nie tylko zbiera wszystkie elementy danych opisujące obiekty danych w tablice danych; tablice danych…
… się do przechowywania elementów danych związanych z konkretnymi obiektami danych. Podobnie, wszystkie relacje pomiędzy obiektami są także zapisane jako elementy danych w tablicach danych. W efekcie, baza danych według modelu relacyjnego składa się ze zbioru tablic danych. Aby dać lepsze pojęcie o tym jak organizować elementy danych według relacyjnego modelu danych i przechowywać je w tablicach danych, kontynuujmy…
… 2,600 S6 Nowak Franek 04/15/87 2,300 S7 Jankowska Katarzyna 12/01/89 2,450 S8 Idzikowski Albert 10/25/88 2,200 S9 Kowalska Beata 09/26/89 2,500 Rys. 6 Tablica danych w modelu relacyjnym.
Wykorzystując podobną strukturę, można zorganizować wszystkie elementy danych związane z biurami sprzedaży i regionami sprzedaży w dwie oddzielne tablice danych o nazwach Biura i Regiony, jak to pokazano na rysunku 7…
… identyfikacyjny, adres, numer telefonu - są przechowywane w kolumnach. Każdy wiersz tablicy zawiera elementy danych związane z konkretnym biurem. Podobnie, w tablicy Regiony, własności regionów są przechowywane w kolumnach. Na przykład, kolumna o nazwie Kierownik zawiera elementy danych określające nazwiska kierowników regionów. W relacyjnym modelu danych baza danych zawiera na ogół więcej niż jedną tablicę…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz