Model dynamiki klasyfikacyjnej według Shindlera - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 301
Wyświetleń: 1106
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Model dynamiki klasyfikacyjnej według Shindlera - wykład - strona 1 Model dynamiki klasyfikacyjnej według Shindlera - wykład - strona 2

Fragment notatki:

MODEL DYNAMIKI KLASYFIKACYJNEJ WG SCHINDLERA
Model ról, który jest narzędziem służącym do diagnozy i interwencji w procesie budowania zespołu
Pozycja Alfa- dawca pomysłów; pozostali członkowie grupy akceptują jego pomysły i większość członków zespołu się z nim identyfikuje; cele Alfy są celami grupy; jest działający, aktywny; grupa rozpada się, jeśli nie jest w stanie zastąpić straty tej pozycji zbudowaniem nowego Alfy; reprezentuje dynamikę grupy na zewnątrz; musi być związany z grupą na zasadzie „przeznaczenia”, musi być widziany jako „jeden z nas”; trzy typy Alfy:
A. zorientowany na grupę- wrażliwy na potrzeby grupy
A. narcystyczny- „uwodzi” innych, aby zgadzali się z jego pomysłami, ale nie nastawia się na potrzeby grupy
A. heroiczny- jest liderem i imponuje innym; gammy są pod wrażeniem jego agresywnego podejścia
Pozycja Beta- posiada wiedzę fachową z zakresu obejmującego zainteresowania grupy; doradza grupie i instruuje ją; swoje stanowisko popiera przekonującymi argumentami i sukcesami; opiera się na rzeczowych argumentach. Aby pozyskać uznanie, musi przeds. Swoje osiągnięcia; nie legitymuje się sam z siebie, tylko poprzez swoją pracę; związek z gr. Jest pośredni, powstaje przez jego osobisty, afektywny kontakt z Alfą; Beta musi zdobyć jego uznanie, aby być akceptowanym przez grupe; alfa obejmuje odpowiedzialność za Betę i jego propozycje
Pozycja Gamma- w pełni identyfikuje się z Alfą; pozycja Gammy umozliwia anonimowe członkowstwo; jest odpowiedzialny za widoczne za zewnatrz osiągnięcia grupy; nie jest zaangażowany w proces tworzenia opii; bezwarunkowo wspiera Alfę i oczekuje od niego, że ten odważnie odeprze „Przeciwnika”. Oczekuje, że Alfa będzie trzymać w szachu Omegi; Gamma uważa swoja pracę za łatwą.
Pozycja Omega- wątpiący i hamujący w zespole; ciągle ma tendencję do rezygnowania z wyznaczonej drogi i zdążania w dokładnie przeciwnym kierunku; reprezentuje tożsamość, którą większość członków grupy odrzuca; kieruje na siebie wszystkie negatywne emocje grupy; identyfikuje się z Przeciwnikiem, z którym ma pozytywną relację. Grupa ulega złudzeniu, że robiłaby większe postępy, gdyby udało się jej wykluczyć Omegę- jest to błędne założenie, ale przyczynia się do poczucia jedności i solidarności w grupie. Trzy formy pozycji Omega:
Pieniacz- postawa heroiczna, ciągle wzywa do zawrócenia
Niedołęga- lękliwy, ambiwalentny i wahający się
Błazen- słaby, figlarny.
Pozycja P: występuje poza zespołem; oznacza Przeciwnika w sensie obiektów, zgrupowań lub treści spoza grupy, od których grupa się odcina. P ma bliski pozytywny lub negatywny związek z Alfą, poprzez, który znacznie wpływa na tworzenie niezbędnej dla grupy dynamiki.

(…)

… poza zespołem; oznacza Przeciwnika w sensie obiektów, zgrupowań lub treści spoza grupy, od których grupa się odcina. P ma bliski pozytywny lub negatywny związek z Alfą, poprzez, który znacznie wpływa na tworzenie niezbędnej dla grupy dynamiki. Ten model wyjasnia pozycje ról w zespole w relacjach Lider-Nieaktywny członek-Autsajder. Służy również zrozumieniu procesów dynamiki grupy oraz zajęcie świadomowej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz