Moc prawna środków zaskarżenia-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Moc prawna środków zaskarżenia-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

30. Moc prawna środków zaskarżenia.
Środki zaskarżenia- instytucje procesowe za pomocą, których uprawnione podmioty mogą żądać weryfikacji rozstrzygnięć administracyjnych w celu ich kasacji lub reformacji. Oparte są na zasadzie skargowości - służą podmiotom uprawnionym do żądania uruchomienia z urzędu. Ich celem bezpośrednim jest doprowadzenie do kasacji lub reformacji rozstrzygnięcia administracyjnego - wyeliminowanie wadliwych decyzji.
Suspensywność- moc prawna środka zaskarżenia. Może być bezwzględna oraz względna.
Odwołanie jest bezwzględnie suspensywne - wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji. Przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja nie ulega wykonaniu. Są wyjątki - decyzja podlega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, gdy nadano rygor natychmiastowej wykonalności, gdy jest zgodna z żądaniami wszystkich stron, gdy podlega natychmiastowemu wykonaniu z mocy prawa.
Zażalenie jest względnie suspensywne - wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania zaskarżonego postanowienia. Wyjątek - gdy organ, który wydał postanowienie może wstrzymać jego wykonanie, gdy uzna to za uzasadnione.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz