To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Młodość Jana Kochanowskiego i jego podróże zagraniczne. ok. 1530 - narodziny Jana Kochanowskiego (data ustalana na podstawie nagrobka). Urodzony w Sycynie , w ziemi radomskiej. Syn Piotra Kochanowskiego herbu Korwin , zamożnego właściciela ziemskiego, komornika granicznego radomskiego, potem sędziego ziemskiego sandomierskiego oraz Anny z Białoszewskich herbu Odrowąż , drugiej żony Piotra. Rodzeństwo: cztery siostry oraz sześciu braci (Mikołaj i Andrzej również pisali) 1544 - pierwsza wzmianka na temat pobie rania nauk przez Kochanowskiego Wpis Kochanowskiego do metryki Akademii Krakowskiej. Poeta studiował tam
do 1545 roku (opuścił Akademię z powodu zarazy) - wg Józefa Kallenbacha
do 1547 roku (opuścił Akademię z powodu śmierci ojca) - wg „większości badaczy”
Prawdopodobnie spotkał się w Krakowie z „drugą falą wzmagania się prądu odrodzeniowego”, głębiej sięgającą do istoty renesansu. Kochanowski nie uzyskał żadnego stopnia naukowego .
- 1547-1549 - w 1547 Kochanowski wraca do domu, by załatwić sprawy zostawione przez zmarłego ojca. Potem brak konkretnych danych. Hipotezy:
wrócił do Krakowa, gdzie przebywał aż do secesji (buntu żaków) w czerwcu 1549 roku
udał się do Wrocławia pod opiekę rektora gimnazjum akademickiego św. Elżbiety Andrzeja Winklera (teoria Henryka Barycza)
- 1551 - Wyjazd do Królewca (do 1552 roku)
Królewiec był w tym okresie ośrodkiem skupiającym nowe myśli religijne (reformacja) i filozoficzne. Tutaj powstaje pierwszy datowany utwór Kochanowskiego : czterowiersz-dedykacja dla Stanisława Grzepskiego na egzemplarzu „Tragedii” Seneki.
- 1550-1552 - Kochanowski zajmuje się sprawami rodzinnymi W 1550 załatwia sprawy majątkowe przed sądem ziemskim w Radomiu. W 1551 bierze udział w sporze sądowy z Feliksem Zielińskim o granice wsi Barycze. 1552 - spraw majątkowych ciąg dalszy. 1552-1555 - Pierwszy pobyt na uniwersytecie w Padwie Kochanowski studiował na Wydziale Atrium . W 1554 sprawował urząd konsyliarza nacji polskiej Wiosną 1555 roku opuścił uniwersytet by w orszaku Jana Krzysztofa Tarnowskiego odwiedzić Rzym i Neapol. Prawdopodobnie zwiedził wtedy sporą część Italii.
ok. połowy 1555 roku - Powrót do Polski Prawdopodobnie z powodu braku funduszy. Wraca do Królewca, gdzie przebywa na dworze swojego sponsora, księcia Albrechta . Słuchaczem tamtejszej uczelni jest do połowy 1556 roku. 1556 - Kochanowski wraca do Padwy Po załatwieniu spraw finansowych (m.in. zostawił swemu bratu Czarnolas w dzierżawie) wraca do Padwy. Podróż tą odbył prawdopodobnie z Piotrem Kłoczowskim i poświęcił jej jedną z fraszek „Ksiąg Wtórych”.
- 1557 - Na wieść o śmierci matki Kochanowski przerywa studia po raz kolejny
(…)
… Czarnolas w dzierżawie) wraca do Padwy. Podróż tą odbył prawdopodobnie z Piotrem Kłoczowskim i poświęcił jej jedną z fraszek „Ksiąg Wtórych”.
- 1557 - Na wieść o śmierci matki Kochanowski przerywa studia po raz kolejny
Po powrocie do kraju dochodzi do podziału majątku rodzinnego Kochanowskich (11 marca). 28 maja poeta zasiada w zespole sędziowskim sądu grodzkiego w Radomiu. W tym czasie Kochanowski pisze „Elegię II” z „Ksiąg Wtórych” - pieśń na cześć Zygmunta Augusta po rozwiązaniu kwestii inflandzkiej. - jesień 1558 - przełom 1558/1559 - Trzeci pobyt w Padwie
Wpływ Padwy na Kochanowskiego: a) poznał wielkie osobistości ówczesnego renesansu: m.in. Robortello i Tomitano.
b) pierwowzór/inspiracja dla Lidii z erotyków (prawdopodobnie Vincenza Armani - hipoteza Andrzeja Dudycza )
c) „niepokój reformacyjny” (antypapieska „Elegia X”; ale: Kochanowski pisał o religii, lecz unikał problematyki dogmatycznej)
d) filozofia (przede wszystkim arystotelizm, który rozwijał się w Padwie najsilniej)
Przyjacielem Kochanowskiego w Padwie był Andrzej Patrycy Nidecki.
przełom 1558/1559 - Podróż do Francji
Prawdopodobnie dostał się do Francji z Italii morzem. Swoją wyprawę opisuje potem w łacińskiej elegii pisanej w formie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)