Jana Kochanowski po powrocie z podróży zagranicznych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 238
Wyświetleń: 1491
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Jana Kochanowski po powrocie z podróży zagranicznych - strona 1 Jana Kochanowski po powrocie z podróży zagranicznych - strona 2

Fragment notatki:

dr El_bieta Kauer-Bugajna. Notatka składa się z 2 stron.
Życie Jana Kochanowskiego po powrocie z podróży zagranicznych. - maj 1559 - Kochanowski powraca do kraju Poeta postanawia zaprzestać podróży i zastanawia się co zrobić ze swoim życiem. Daje temu wyraz we Fraszce 26 ( Do Piotra Kłoczowskiego ) z „Ksiąg Wtórych” ( Jeśli mi w rewerendzie czy lepiej w sajanie, Jeśli mieszkać przy dworze czy na swoim łanie? ). Po powrocie do kraju Kochanowski zajmował się sprawami rodzinno-majątkowymi.
- 1559 - 1563 - Próby robienia kariery dworskiej Kochanowski poszukuje mecenasa, który pomoże mu dostać się na dwór króla (szuka pomocy m.in. u Jana Krzysztofa Tarnowskiego, Jakuba Górskiego, rodziny Firlejów). Kontakty z dworem Mikołaja Czarnego Radziwiłła. Sporo pisze i wydaje (drukiem wydano: 1561 - „O śmierci Jana Tarnowskiego...”, 1561 lub 1562 - „Zuzanna” z dołączonym „Czego chcesz od nas, Panie”.
- 1564 - Kochanowski zostaje sekretarzem królewskim na dworze Zygmunta Augusta 7 lutego poeta zostaje przyjęty na posadę, którą uzyskał dzięki poparciu podkanclerzego Piotra Myszkowskiego (który dobrowolnie zrzekł się funkcji przekazując ją Kochanowskiemu). Dostaje też, w formie wynagrodzenia, probostwo poznańskie. W tym samym roku wydany zostaje „Satyr”.
- 1564-1575 - Pobyt Kochanowskiego na dworze królewskim Obowiązki kanclerskie zajmowały Kochanowskiemu wiele czasu, przez co zaniedbał studia literackie. Wiele podróżował razem z królem, pomiędzy dworami w Wilnie i Krakowie, był świadkiem wielu historycznych wydarzeń (sejm w Lublinie w 1569 r., na którym zawarto ostateczny akt Unii Polsko-Litewskiej, Hołd Pruski w tym samym roku), którym nierzadko poświęcał swoje utwory (m.in. „Proporzec albo Hołd Pruski” napisany w 1569 roku, a wydany w 1587).W 1573 uczestniczy w elekcji Henryka Walezego, a w 1575 bierze udział w wolnej elekcji budząc kontrowersje opowiadając się przeciwko kandydaturze Stefana Batorego i proponując poparcie kandydatury moskiewskiej lub habsburskiej. Przy rozdwojeniu elekcji opowiedział się za cesarzem Maksymilianem II.
W 1566 roku obejmuje probostwo w Zwoleniu. W tym czasie powstaje również wiele utworów Kochanowskiego (przede wszystkim fraszki) inspirowanych otaczającymi go wydarzeniami i ludźmi. Ok. 1567 roku powstaje poemat „Muza” (wydany w 1585).
W 1571 poeta pisze z Czarnolasu list do Stanisława Fogelwedera, w którym opisuje swoje prace nad przekładem „Psałterza Dawidów”. W 1575 powstaje „Pieśń o spustoszeniu Podola”. W 1576 roku odchodzi z dworu. W tym okresie Kochanowski miał już ugruntowaną pozycję uznanego i szanowanego poety. - 1575 - Ślub i odejście z dworu Kochanowski nosił się z zamiarem odejścia z dworu przez kilka lat. Coraz częściej przebywał w Czarnolesie, stopniowo odrywając się od dworu. 17 stycznia 1757 zrzekł się probostwa, niedługo potem

(…)

Janina (prawdopodobnie z tej okazji powstaje „Pieśń świętojańska o Sobótce”). Po tym jak elekcję w listopadzie tego roku wygrał Stefan Batory (pomimo tego, że prawdopodobnie nowy władca zaproponował mu posadę kasztelana połanieckiego i wysoką pensję) Kochanowski kończy karierę dworską i osiedla się na stałe w Czarnolesie.
- 1576-1584 - Życie w Czarnolesie
W czasach dworskich Kochanowski zapewnił sobie stabilizację finansową, mógł więc w całości poświęcić się życiu rodzinnemu oraz tworzeniu.
Kochanowski utrzymywał kontakty z Janem Zamoyskim. W 1578 roku, dzięki wsparciu finansowym z jego strony, odbywa się premiera „Odprawy posłów greckich” w Ujazdowie. Na premierze wygłoszono również „Orfeusza Sarmackiego”. Nie wiadomo, czy sam Kochanowski uczestniczył w prapremierze. W 1577 umiera starszy brat Kochanwskiego, Kasper. Poeta pisze z tej okazji epitafium oraz mowę „Przy pogrzebie rzecz” (oba utwory wydane w pośmiertnych „Fragmentach”)
Prawdopodobnie w lata 1577-1579 Kochanowski poświęcił ukończeniu „Psałterza Dawidów”. Parafraza psalmów została wydana w 1579 roku w Krakowie. W tym samym roku Kochanowski dostaje z rąk Stefana Batorego przywilej zakazujący przedruku jego dzieł bez jego zgody oraz, 9…
… zmarł 16 (wg karty tytułowej „Żalów nagrobnych” Klonowica) lub 22 (wg napisu na nagrobku) sierpnia 1584 roku w Lublinie, gdzie udał się na konwokację, by wnieść skargę z powodu zabójstwa swojego szwagra, Jakuba Podlodowskiego. Poetę pochowano w kościele w Zwoleniu.
Większość jego dzieł (m.in. „Pieśni Ksiąg Dwoje”, „Fraszki”, „Fragmenta”) została wydana niedługo po śmierci.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz