Minerały skał osadowych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 294
Wyświetleń: 2282
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Minerały skał osadowych - strona 1 Minerały skał osadowych - strona 2

Fragment notatki:

Minerały skał osadowych Minerały wchodzące w skład skał osadowych są dwojakiego pochodzenia:
Minerały allogeniczne powstałe poza środowiskiem tworzenia się skał osadowych. Dostają się one do środowiska osadowego w wyniku mechanicznego wietrzenia skał starszych niż dany osad i przetransportowania do zbiornika sedymentacyjnego
Minerały autogeniczne powstałe w środowisku tworzenia się skał osadowych. Powstają one w wyniku bezpośredniego wytrącenia z roztworu, na skutek procesów biochemicznych, lub w wyniku późniejszych przemian diagenetycznych w obrębie złożonego osadu.
Minerałami allogenicznymi skał osadowych stają się te spośród minerałów skałotwórczych, które są najbardziej odporne na wietrzenie(zwł. chemiczne) oraz na niszczenie w czasie transportu. W przybliżeniu minerały można uszeregować w ciąg o rosnącej odporności na wietrzenie :
minerały solne (halit,sylwin itp.) siarczany (gips,anhydryt) kalcyt dolomit skaleniowce, oliwin amfibole, pirokseny serpentyn, epidot plagioklazy zasadowe, kwaśne ortoklaz biotyt kwarc, muskowit, serycyt apatyt, magnetyt granaty, cyrkon ,turmalin, rutyl, korund…


(…)

… agregatów o ziemistym lub drobnołuseczkowym wyglądzie. Do najpospolitszych składników takich agregatów należą: kaolinit, montmorillonit i illit. Ważnym minerałem morskich skał osadowych jest glaukonit zbudowany głównie z minerałów wzbogaconych w żelazo.
Minerały iłowe tworzą bardzo drobne łuseczki o twardości 1-2. Białe albo zabarwione na różne kolory, najczęściej szarawe, niebieskawe, żółtawe, czerwonawe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz