To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
MILLENIUM (1966) I ODNOWIENIE KONFLIKTU PAŃSTWO- KOŚCIÓŁ
Millenium ( łac. mille - tysiąc) - obchody zorganizowane przez Kościół, miały miejsce w Gnieźnie, dotyczyły kwestii religijnych.
Tysiąclecie Państwa Polskiego - obchody zorganizowane przez władze w Poznaniu. Władza ludowa na 1000-lecie Państwa Polskiego podjęła propagandowe kroki- budowa 1000 szkół = tysiąclatki. W sierpniu 1956 miała miejsce rocznica złożenia ślubów Jasnogórskich ( Jan Kazimierz). Odbyła się wówczas pielgrzymka na Jasną Górę w której brało udział ponad milion osób. Dalej aresztowany był prymas, którego trzymano w odosobnieniu trzeci rok w Klasztorze Nazaretanek w Komańczy. Napisał tam śluby Jasnogórskie, które wtedy zostały odczytane. Oddał w nich pod opiekę Matki Bożej Polskę i naród. Władzę ludowa rozwścieczył fakt, że na takie wydarzenie przybywa tyle ludzi, a na pochody ciężko spędzić kogokolwiek. Od 1958 zaczął narastać konflikt państwo - Kościół. Postanowienia umowy episkopat-rząd z 1950 poszły w niepamięć. W 1958/59 w szkołach wprowadzono1 lekcję religii tygodniowo (od konkordatu z 1925 były 2 i nawet, gdy konkordat cofnięto, nadal utrzymano 2 lekcje).
W kwietniu 1960 w Nowej Hucie cofnięto pozwolenie na budowę Kościoła. Nowa Huta miała spełniać zadanie miasta robotniczego. Według ustawy z 1961 wycofano religię ze szkół, rozpoczęto akcję ściągania krzyży - zlaicyzowania szkoły. Kościół nauczał religii w punktach katechetycznych lub w prywatnych domach. Władza ludowa prowadziła kontrole, zamykała te punkty, za nieprzestrzeganie przepisów przeciwpożarowych, BHP. W październiku 1963 państwo skonfiskowało, a później przeznaczyło na przemiał, 100-tysięczny nakład książki milenijnej Wyszyńskiego. Między Niemcami a Polską panował chłód, nienawiść. Kościół uznał, że w takiej atmosferze nie mogą mieć miejsce obchody Millenium. Kościół polski w listopadzie 1965 wystosował więc list do episkopatu niemieckiego, w którym znalazło się zdanie „ Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Biskupi niemieccy zareagowali podobnie. Bardzo ubodło to władzę ludową, która uznała, że Kościół chce reprezentować Polskę i w imieniu narodu przebaczać Niemcom, a władza uważała, że tylko ona ma do tego prawo. W 1966 na obchody Millenium mógł do Polski przybyć papież Paweł VI, którego zaprosił episkopat. Nie zgodziła się jednak władza, a Wyszyńskiemu nie wydano paszportu, by mógł pojechać do Rzymu. W kwietniu 1966 odbyły się równolegle:
- w Gnieźnie - Millenium, na które przybyło setki tysięcy ludzi, - w Poznaniu 1000-lecie Państwa Polskiego, gdzie uczestników było bardzo mało.
(…)
….
Kościół jako pierwszy wystąpił przeciw represjom związanym z marcem 1968. W 1955 zakończył się plan sześcioletni, który okazał się niepowodzeniem. Od tej pory wprowadzono nowe formy rozwoju gospodarki - pięciolatki. Na początku rządów Gomułki polityka gospodarcza państwa zmierzała do decentralizacji przemysłu, co podobało się społeczeństwu. Władze komunistyczne później odeszły jednak od tego. W 1963/64 na rynek pracy zaczął wchodzić wyż demograficzny. Władza w kraju zaczęła więc dążyć do rozwoju przemysłu ciężkiego, rozwój hut, kopalń. W 1957 Gomułka zaczął dążyć do rozwoju PGR-ów (Państwowe Gospodarstwa Rolne - deficytowe, marnotrawstwo pieniędzy) ale także i pomocy indywidualnym gospodarstwom rolnym. …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)