To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Czynniki kształtujące mikroklimat Do podstawowych czynników kształtujących mikroklimat środowiska należy zaliczyć temperaturę powietrza, wilgotność, ruch powietrza, promieniowanie cieplne, ciśnienie atmosferyczne. Duże zachmurzenie powoduje zanikanie różnic mikroklimatycznych. Mała ilość promieniowania dochodząca w tych warunkach do powierzchni ziemi niezależnie od rodzajów powierzchni czynnej różnicuje się w niewielkim stopniu w związku z czym odrębności mikroklimatyczne są słabo zaznaczone. Powstawaniu lokalnych różnic mikroklimatycznych sprzyja też częstsze występowanie bezchmurnych dni i nocy. Wpływ degradacji środowiska na mikroklimat
Specyficzne topoklimaty występują w okolicach kopalni odkrywkowych. Duże deniwelacje terenu oprócz istotnego wpływu na stosunki wodne terenów przyległych oddziaływają na warunki termiczno wilgotnościowe przyległej warstwy powietrza. Zróżnicowanie termiczne jest wieczorem i nocą znacznie mniejsze w godzinach niż w godzinach popołudniowych. Przy pogodzie słonecznej w ciągu dnia najwyższa wartość wilgotności względnej powietrza występuje z reguły na terenie wyrobiska. Natomiast nocą zaleganie wilgotniejszego powietrza obserwuje się na terenach przyległych zajętych przez roślinność roślinność uprawę rolną Mikroklimat obszarów zbiorników wodnych-wynika głównie z różnicy stosunków cieplnych powierzchni wodnych i lądowych. Ze względu na dużą pojemność cieplną temperatura wody w zbiorniku jest niższa na obszarach w pobliżu zbiornika niż na obszarach od dalej oddalonych. W nocy natomiast zbiorniki wodne oddają ciepło wolniej dlatego powierzchnia mniej się ochładza i temp. w pobliżu zbiornika jest wyższa. Zbiorniki wodne wpływają więc na załagodzenie amplitudy temperatur w cyklu zimowym i rocznym. Gładka powierzchnia wodna sprzyja wzrostowi prędkości wiatru w strefie brzegowej. W okolicach większych zbiorników retencyjnych może wystąpić wiatr lokalny. W terenie zbiorników wodnych może niekiedy wzrastać ilość osadów.
Mikroklimat (wypukłe formy terenu)- rozkład temp. Na wypukłych formach terenu jest pochodną warunków przychodu energii słonecznej. Podczas dnia wartości temp. Zależą od ich ekspozycji, nachylenia, pory roku i wysokości nad powierzchnią terenu. Zróżnicowanie termiczne zwiększa się wraz ze wzrostem nachylenia zboczy oraz zmniejszeniem wysokości Słońca nad horyzontem. Podczas nocy izotermy układają się równolegle do warstwic-im wyższej szczytu tym wyższa temperatura. Grubość pokrywy śnieżnej nie jest rozłożona równomiernie. Najwyższa wartość u podnóża a najmniejsza na odsłoniętych partiach szczytowych. Wynika to z różnych wielkości przychodu ciepła w postaci promieniowania słonecznego. Najwyższy niedosyt wilgotności występuje w środkowej części zboczy a najniższy w dolnej części.
(…)
… śnieżna dłużej zalega i jest grubsza w zimie. Podczas okresu wegetacyjnego, gleby posiada duży zapas wilgotności wskutek mniejszego parowania i intercepcji roślin. W lecie obfita rosa, jesień zima i wiosna - szron. Duża wilgotność względna powietrza. Specyficzny rozkład pionowy temperatury minimalnej w nocy, wynikiem zróżnicowania wilgotności podłoża, wypromieniowania efektywnego, oraz spływu powietrza zimnego.
Wpływ szaty roślinnej na mikroklimat Gęstość szaty roślinnej, rodzaj, wysokość wpływają na wiele czynników. Gęste pokrycie terenu utrudnia przepływ i wymianę powietrza, adsorbuje cześć opadów deszczu oraz promieniowania słonecznego, zwiększa straty bilansu wodnego wywołane parowaniem
Jak można zmienić niekorzystny mikroklimat
Bierne melioracje mikroklimatyczne - polegają na umiejętnym…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)