Mikroekonomia - wykłady, semestr II

Nasza ocena:

5
Pobrań: 182
Wyświetleń: 2716
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mikroekonomia - wykłady, semestr II - strona 1 Mikroekonomia - wykłady, semestr II - strona 2 Mikroekonomia - wykłady, semestr II - strona 3

Fragment notatki:

Dokument ma 18 stron i porusza zagadnienia takie jak: teoria gospodarstwa domowego, funkcje gospodarstwa domowego, preferencje konsumenta, założenie kompletności, teoria użyteczności, użyteczność, użyteczność całkowita, użyteczność krańcowa, prawo malejącej użyteczności krańcowej, prawo malejącej użyteczności krańcowej, II prawo Gossena, nadwyżka konsumenta, teoria obojętności gospodarstwa domowego, krzywa obojętności, zjawisko substytucyjności, krańcowa stopa substytucyjności dóbr, prawo malejącej krańcowej stopy substytucji dóbr, mapa obojętności, linia budżetu gospodarstwa domowego, linia cena-konsumpcja, dobra Giffena, cechy przedsiębiorstwa rynkowego, okres krótki, okres długi, okres bardzo długi, krzywa Knight?a. Ponadto, notatka odpowiada na pytania: na czym polega prawo nieproporcjonalnych przychodów, co określa produkt krańcowy, co to jest izokwanta, co to jest krańcowa stopa substytucji czynników wytwórczych, co to jest izokoszta, co to są koszty rachunkowe, co to są koszty nieujawnione, co to są koszty ekonomiczne, co to jest zysk normalny, co to jest zysk ekonomiczny, co to jest krzywa kosztu zmiennego przeciętnego, co to jest przedsiębiorstwo jednoosobowe, spółka jawna, spółka partnerska, spółka cicha, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka cywilna, spółka akcyjna. Notatka porusza także problemy takie jak: co to jest dywidenda, co to jest zyska kapitałowy, co to jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jak wygląda długookresowa krzywa kosztów przeciętnych, kiedy występują korzyści skali, kiedy występują niekorzyści skali, jakie wyróżniamy struktury ryku, co to jest produkt homogeniczny, na czym polega maksymalizacja zysku w przedsiębiorstwie rynkowym, na czym polega maksymalizacja zysku w przedsiębiorstwie wolnokonkurencyjnym, na czym polega równowaga gałęzi wolnokonkurencyjnej, na czym polega maksymalizacja zysku w monopolu, co to jest konkurencja monopolistyczna, na czym polega oligopol.

Cechy przedsiębiorstwa rynkowego. Krańcowa stopa substytucji czynników wytwórczych. Koszty produkcji. Funkcje gospodarstwa domowego.

Teoria gospodarstwa domowego.
Założenia teorii gospodarstwa domowego
Teoria użyteczności
użyteczność całkowita, krańcowa, prawo malejącej użyteczności krańcowej
maksymalizacja użyteczności przez gospodarstwo domowe (równowaga, optimum gospodarstwa domowego; II prawo Gossena)
Teoria obojętności gospodarstwa domowego
Gospodarstwo domowe jest podmiotem sfery konsumpcji, który tworza ludzie, powiązani najczęściej więzami rodzinnymi, wspólnie mieszkający i podejmujący wspólne decyzje dotyczące konsumpcji w oparciu o dochody uzyskiwane przez wszystkich członków tego gosp. domowego lub przez tylko niektórych z nich.
Funkcje gospodarstwa domowego:
konsumpcyjna
dochodowa (pozyskiwania dochodów - dochody pochodzą z udostępnianuch przedsiębiorstwom czyników wytwórczych - pracy - uzyskiwane wynagrodzenie, kaptał - odsetki etc)
Gospodarstwo domowe = konsument
Ekonomia dostarcza 2 teorie gospodarstwa domowego:
teoria użyteczności: sformułowana w XIX wieku w ramach kierunku subiektywistycznego-marginalistycznego - Jevons, Mengel; prekursorem był Gossen;
teoria obojętności - 1939 rok, sformułował ją John Hicks
Założenia teorii gosp. domowego:
zakłada się, że gosp. domowe jest podmiotem racjonalnym i w swoich wyborach dąży do maksymalnych korzyści i konsumpcji dóbr i usług w ramach istniejących ograniczeń.
Gospodarstwo domowe opiera swoje wybory na swoich preferencjach (upodobaniach)
Preferencje kon

(…)

… liczone wg bankowej stopy procentowej.
Kosztem alternatywym pracy własnej właściciela byłby dochód uzyskany z zatrudnienia u innego pracodawcy. Kosztem alternatywnym ziemi byłaby renta gruntowa (dochód z dzierżawy), a z własnych nieruchomości - czynsz dierż.
Koszty ekonomiczne
obejmują wartość nakładów wszystkich czynników wytwórczych rzeczywiście użytych do produkcji, obejmują więc koszty jawne i koszty…
…)
jest uproszczonym obrazem zachowań sprzedających i kupujacych, charakterystycznym dla określonych warunków rynkowych.
Wyróżnia się następujące struktury rynkowe:
od strony sprzedających:
wolna (czysta) dosnonała konkurencja;
czysty (pełny) monopol;
konkurencja monopolistyczna;
oligopol
od strony kupujących:
wolna, czysta konkurencja;
monopson;
konkurencja monopsonowa;
oligopson
Wyżej wymienione struktury rynkowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz