mikroekonomia wykład 2

Nasza ocena:

5
Pobrań: 497
Wyświetleń: 2835
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
mikroekonomia wykład 2 - strona 1

Fragment notatki:

Przedmiot prowadzony na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie przez dr Zofię Mierzwa.
Informacje zawarte poruszają kwestie takie jak: przedsiębiorstwo w gospodarce rynkowej, funkcja produkcji w okresie krótkim, produkt całkowity, krzywa Knight`a, produkt krańcowy, produkt przeciętny, koszty produkcji, zysk normalny, zysk ekonomiczny, klasyfikacja kosztów produkcji, koszty produkcji. Dodatkowo w notatce zawartych jest wiele wykresów, które będą pomocne w dokładnym zrozumieniu tematu.

Przedsiębiorstwo w gospodarce rynkowej
Przedsiębiorstwo rynkowe i jego cechy
Klasyfikacja przedsiębiorstw rynkowych
Przedsiębiorstwo jest instytucja systemu ekonomicznego, w której zostały zorganizowane zasoby produkcyjne w celu pomnożenia wyłożonego kapitału, czyli w celu osiągnięcia zysku.
Przedsiębiorstwo rynkowe jest:
Rodzajem działalności prywatnej
Podmiotem o charakterze zarobkowym, tzn. nastawionym na zarobki z prowadzonej działalności.
Podmiotem ryzyka realnego
Podmiotem, które swe decyzje opiera na zasadzie gospodarczości
Warunkiem trwania przedsiębiorstwa rynkowego jest równowaga finansowa, która polega na płynnym regulowaniu jego zobowiązań
Posiada autonomie zewnętrzną( polega na niezależności od wpływów w procesy decyzyjne ze strony zewnętrznej, zwłaszcza ze strony rządu) i wewnętrzną( sprowadza się do samo decydowania i wynika z prywatnego charakteru przedsiębiorstwa rynkowego).
Nierozłącznie związane z przedsiębiorcą
Przedsiębiorca - jest tym podmiotem, który organizuje przedsiębiorstwo, prowadzi je. Może nim być właściciel. W większych przedsiębiorstwach następuje rozdzielenie na właściciela i przedsiębiorcę. Właściciel dostarcza pieniądze i pilnuje całe przedsięwzięcie, a zadaniem managera jest prowadzenie działalności.
16. XII. 2008r.
Funkcja produkcji w okresie krótkim - analiza prawa wydajności nieproporcjonalnej ( nieproporcjonalnych przychodów)
Z = U - K
Zysk = utarg - koszty
Czynniki poziomu kosztów:
- technologiczne, - wielkości nakładów czynników wytwórczych ponoszonych w związku z produkcją - rynkowe - ceny, jakie producenci muszą płacić na rynkach
Teoria produkcji skupia uwagę na technologicznych uwarunkowaniach kosztów produkcji - zmierza do ustalenia zależności funkcjonalnych miedzy ilością użytych w produkcji czynników wytwórczych a wielkością otrzymanej produkcji. Podstawowa kategoria teorii produkcji jest funkcja produkcji.
Funkcja produkcji jest techniczna zależnością określającą maksymalną wielkość produkcji możliwą do uzyskania z określonego nakładu czynników wytwórczych. Q = f( V1, V2, …. Vn)
Funkcje produkcji można rozpatrywać w okresie krótkim i długim. W okresie krótkim nie zmienia się technologia, a czynniki zmienne ulegają zmianie.
Funkcja produkcji w okresie krótkim jest nazywana krzywą Knight'a , albo krzywa produktu całkowitego w okresie krótkim.
Produkt całkowity to wielkość produkcji uzyskana w danym czasie z całkowitego nakładu czynników wytwórczych.
Q = f(V1), gdzie V1 - nakład czynników produkcji
Krzywa Knight'a przedstawia działanie prawa wydajności nieproporcjonalnej, które stwierdza że w warunkach niezmienionej techniki wytwarzania i angażowania w produkcji czynników zmiennych oraz czynników stałych wraz ze zwiększaniem nakładów czynników zmiennych produkcja rośnie początkowo więcej niż proporcjonalnie w stosunku do nakładów zmiennych, następnie produkcja wzrasta mniej niż proporcjonalnie w stosunku do nakładów zmiennych, a po przekroczeniu przez nakład pewnej granicy absolutna wielkość produkcji się zm

(…)

… do poszczególnych punktów na krzywej kosztu całkowitego.
Wielkość produkcji, przy której krzywa kosztu krańcowego osiąga minimum wyznacza styczna do punktu przegięcia na krzywej kosztu całkowitego. KK = min KCP
Optimum techniczne jest to wielkość produkcji optymalna z punktu widzenia kosztów.
Techniczne optimum wielkości produkcji wyznacza wielkość produkcji optymalną z punktu widzenia technicznego tj. wielkości…
…, następnie produkcja wzrasta mniej niż proporcjonalnie w stosunku do nakładów zmiennych, a po przekroczeniu przez nakład pewnej granicy absolutna wielkość produkcji się zmniejsza. Punkt A ( V1a, Qa) - punkt przegięcia
Punkt B (V1b, Qb) - max produkcji całkowitej
Odcinek od punktu A do B nazywany jest realnym odcinkiem krzywej Knight'a - w tym obszarze producent będzie poszukiwał nakładu czynników zmiennych…
… Knight'a.
Geometrycznie krzywa produktu krańcowego wyznaczają wartości tg kata stycznej do punktów na krzywej Knight'a. Maksimum produkty krańcowego przypada na wielkość nakładu V1 wyznaczoną przez styczną do punktu przegięcia do krzywej Knight'a. Maksimum PK w punkcie(1;5, 2;5)
Maleje w realnym odcinku krzywej Knight'a, bo działa prawo malejących krańcowych przychodów.
Produkt przeciętny jest to wielkość…
… w przedsiębiorstwie rynkowym - równowaga przedsiębiorstwa rynkowego.
Warunek konieczny i uzupełniający maksymalizacji zysków w przedsiębiorstwie rynkowym
Maksymalizacja zysku w przedsiębiorstwie wolnokonkurencyjnym ( okres krótki)
Celem przedsiębiorstwa jest maksymalizacja zysku ekonomicznego.
Zysk będzie zmaksymalizowany przy takiej wielkość produkcji, przy której utarg krańcowy będzie równy kosztowi krańcowemu
UK…
…. Rozróżnia się koszty:
Księgowe ( rachunkowe) to wydatki pieniężne ponoszone prze przedsiębiorstwo w związku z zakupem i wykorzystywaniem czynników produkcji. Są one nazywane kosztami ujawnionymi ( jawnymi), ponieważ uwzględniają tylko te nakłady, które zostały ujęte w ewidencji przedsiębiorstwa ( zostały zaksięgowane)
Ekonomiczne obejmują obok kosztów jawnych również koszty nieujawnione. Są one sumą…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz