To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Dr Krzysztof Żuk, Mikroekonomia, Wykład 1, (sem. I)
Wykład 1
Ekonomia
Nauka badająca w jaki sposób społeczeństwo gospodarujące decyduje co? jak? i dla kogo? wytwarzać.
Nauka badająca wybory ludzkie odnoszące się do relacji pomiędzy celami i rzadkimi środkami (zasobami) mającymi alternatywne zastosowanie.
Nauka o gospodarowaniu i gospodarującym społeczeństwie.
Odpowiadając na pytania co? jak? i dla kogo? produkować ekonomia wyjaśnia proces alokacji rzadkich zasobów między różne konkurencyjne ich zastosowania. O tym co będzie wytwarzane rozstrzyga „głosowanie konsumentów za pomocą pieniądza (przedsiębiorcy podejmują się produkcji dóbr lub świadczenia tych usług na które jest wysoki popyt - generują zyski, wycofują się z obszarów na których działalność jest nierentowna lub mało zyskowna.
O tym jak? wytwarzać decyduje konkurencja między przedsiębiorcami. Z ich punktów widzenia podstawowym sposobem sprostania konkurencji jest utrzymywanie kosztów na możliwie najniższym poziomie dzięki stosowaniu najefektywniejszych metod produkcji.
O tym dla kogo? wytwarzać rozstrzygają podaż i popyt na rynkach czynników produkcji (ziemi, pracy i kapitału). Podział kosztów jest tu przy tym wyznaczony przez posiadane ilości czynników i ich ceny. Obiektywne sprzeczności pomiędzy ograniczonymi zasobami i nieograniczonymi potrzebami rodzi konieczność wyboru ekonomicznego. Powstaje wówczas pytanie jak właściwie rozdzielić ograniczone zasoby miedzy różne możliwe (alternatywne) zastosowania. Posługujemy się tu pojęciem kosztu alternatywnego (koszt utraconych korzyści) mierzonego wartością tej produkcji, której nie realizujemy lub z której rezygnujemy w tym celu aby zwiększyć produkcję innych dóbr lub usług. Ten sposób rozumowania oparty na teorii kosztów alternatywnych wiąże się z problemem racjonalności wyboru ekonomicznego. Chodzi o to aby nie wybierać wyboru gorszego.
Koszt alternatywny to nie koszt księgowy.
Cechy kosztu alternatywnego
Charakter subiektywny - może go określić jednostka podejmująca dany wybór
Określony jest w momencie wyboru
Ponoszony przez tego kto podejmuje decyzje
Oparty na przewidywaniach i dotyczy przyszłości (ex anta a nie ex post)
W praktyce często pojawia się potrzeba wyboru nie na zasadzie „albo jedno albo drugie” lecz na zasadzie „czegoś więcej czegoś mniej”. Wówczas trzeba podzielić zasoby pomiędzy różne możliwe proporcje produkcji i dokonać najlepszego wyboru struktury produkcji. Ta możliwość wyboru uogólnia się w postaci tzw. krzywej możliwości produkcyjnych (krzywej transformacji). Krzywa możliwości produkcyjnych składa się ze zbioru punktów odpowiadającym maksymalnym ilościom produktów jakie mogą być wytworzone przy danym zasobie możliwości i zasobów. Punkty leżące na krzywej reprezentują pełne i efektywne wykorzystanie zasobów. Punkty leżące wewnątrz krzywej informują o niepełnym lub nieefektywnym wykorzystaniu co najmniej jednego zasobu. Punkty leżące poza krzywą znajdują się poza możliwościami produkcyjnymi.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)