Mienie, osoby fizyczne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 252
Wyświetleń: 1162
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mienie, osoby fizyczne - strona 1 Mienie, osoby fizyczne - strona 2 Mienie, osoby fizyczne - strona 3

Fragment notatki:

Olejniczak. Notatka składa się z 3 stron.
II. Mienie art. 44 - mieniem jest własność i inne prawa majątkowe - czyli „mienie” ma to samo znaczenie co „prawa majątkowe"
W odróżnieniu od „majątku" wyraz „mienie":
to tylko aktywa ;
może być używany bez relatywizacji do oznaczonej osoby .
choć poprawne jest również wskazywanie na związek z jakimś typem osoby, np. art. 44 1 § 1 kc - mienie państwowe i podobnie mienie samorządu terytorialnego (art. 165 K), ale nie mają już znaczenia typologie charakterystyczne dla ustroju socjalistycznego (charakter konsumpcyjny czy produkcyjny lub typologia przynależności do organizacji socjalistycznych, osób fizycznych, organizacji niesocjalistycznych). OSOBY FIZYCZNE I. Podmiotowość człowieka Podmiot praw - każdy człowiek uznany jest za podmiot praw i obowiązków.
Określenie „ osoba fizyczna ” odnosi się do człowieka jako uczestnika stosunków cywilnoprawnych , a nie innych (np. głosowanie w wyborach jako wyborca) → z treści tytułu II Zdolność prawna - możność bycia podmiotem praw i obowiązków. Samo stwierdzenie, że może, nie oznacza jednak, że jakieś prawa lub obowiązki ma. Zdolność prawną ma każdy człowiek (art. 8) Zdolność do czynności prawnych - możność nabywania własnym działaniem w drodze czynności prawnych praw i obowiązków. Zdolność tą nabywa się wraz z uzyskaniem pełnoletniości, ale może być ona ograniczona, wtedy czynności za tą osobę dokonuje przedstawiciel ustawowy (rodzic, opiekun). II. Indywidualizacja osób fizycznych poprzez takie cechy, które mają doniosłe znaczenie na obszarze stosunków cywilnoprawnych, określając tożsamość człowieka i wyznaczając jego sytuacje prawna w społeczeństwie. 1. Nazwisko i imię - językowe oznaczenie indywidualnej osoby fizycznej. wybór nazwisko zależy od przynależności do grupy rodzinnej, a imię od rodziców/opiekunów. zmiana nazwiska lub imienia dopuszczalna albo wraz ze zmianą stanu cywilnego albo z ważnych przyczyn ustalanych w trybie administracyjno-prawnym.
istnieje generalny obowiązek ustalenia dla każdego człowieka jego nazwiska i imienia → zasada wyinterpretowana z systemu prawa na podstawie szeregu przepisów szczególnych. nie zawsze wymagane jest identyfikowanie podmiotu poprzez nazwisko, np. w przypadku masowych umów życia codziennego, a czasem wystarczy jakieś inne oznaczenie osoby (np. numerka od garderoby) lub papierów wartościowych, jednak w przypadku większości ważnych (z reguły pisemnych) czynności prawnych, konieczne jest zidentyfikowanie przynajmniej poprzez nazwisko.
w przypadku wymagania od państwa uznania lub przymusowej realizacji jakiegoś stosunku prawnego z innym podmiotem, wymagane jest identyfikowanie poprzez nazwisko (przepisy kpc).


(…)

… - cecha przyrodzona człowieka, na podstawie której dzieli się ludzi na dwie klasy:
płci żeńskiej
płci męskiej
podział zupełny i rozłączny
dana rejestrowana w aktach stanu cywilnego → w razie błędnego wpisu można go sprostować
kwestia sporna - czy można zmienić prawne określenie płci człowieka ze względu na jego silne poczuce przynależności do płci odmiennej (transseksualizm)
por. zwłaszcza uchw. SN (7…
… osobiste człowieka, podlegające ogólnemu reżimowi prawa o aktach stanu cywilnego.
Księgi stanu cywilnego - prowadzone są przez urzędy stanu cywilnego
rejestruje się w nich:
fakty: urodzenia, małżeństwa i zgonu, z podaniem miejsca i daty ich zajścia.
płeć, pochodzenie od rodziców, imię i nazwisko dziecka oraz jego przysposobienie.
wszystkie zmiany w/w cech
ewidencja ta ma duże znaczenie prawne, dlatego prawo nakłada obowiązek rejestracji tych danych na określone osoby podając określony termin.
Akta stanu cywilnego stanowią wyłączny dowód zdarzeń w nich stwierdzonych → niezdolność udowodniona tylko w trybie szczególnego postępowania cywilnego (art. 4 PrASC).
Można żądać wydania odpisu zupełnego albo skróconego aktów stanu cywilnego (art. 79 PrASC).
Ewidencja ludności
Dowód osobisty - dokument…
… zarejestrowaną datę urodzenia w aktach stanu cywilnego. Ta cecha ma znaczenie przede wszystkim przy określaniu zdolności do czynności prawnej, a sam moment urodzenia do początku zdolności prawnej człowieka.
6. Stan cywilny
Różne znaczenia pojęcia „stan cywilny”:
jako oznaczenie, że człowiek jest albo nie jest w związku małżeńskim (art. 62 PrASC; art. 1 pkt 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych…
… na kartce - mogą pełnić zastępczą rolę indywidualizującą osobę niepiśmienną (art. 79 kc).
zastosowania któregoś z dwu powyższych form indywidualizacji, nie powoduje jednak uchylenia zastosowania ogólnych norm o formie czynności prawnych.
2. Dodatkowe dane osobowe - czasem wymagane jest wskazanie innych danych, jak data i miejsce urodzenia, imiona rodziców i nazwisko rodowe matki, co umożliwia rozróżnianie…
…) z 22.6.1989 r. (OSP 1991, poz. 35), mającą moc zasady prawnej, z glosą Z. Radwańskiego i G. Rejman oraz uchw. SN z 22.9.1995 r. (OSP 1996, poz. 78, z glosą J. Ignatowicza).
w nauce polskiego prawa - przeważa stanowisko negatywne.
Obowiązywanie zasady równouprawnienia płci oczywiście nie uchyliło prawnej doniosłości tej cechy człowieka w sferze osobowych stosunków prawnorodzinnych.
5. Wiek - ustalany poprzez…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz