Międzynarodowe stosunki polityczne - Wspólnota Niepodległych Państw

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 728
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe stosunki polityczne  - Wspólnota Niepodległych Państw - strona 1

Fragment notatki:

Wspólnota Niepodległych Państw
3.12.2009 r.
Obszar WNP: region/przestrzeń poradziecka (z wyłączeniem Estonii, Łotwy, Litwy). Problematyka bezpieczeństwa. Obszar bardzo zróżnicowany, o różnych kulturach, różnych poziomach rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego. Uzbekistan (gospodarka pasterska) a Kazachstan- kilkukrotna przewaga gospodarcza nad Kazachstanem.
Wieki wspólnej państwowości: imperium rosyjskie, potem radzieckie. Specyficzny system społeczno-polityczno- gospodarczy w państwach poradzieckich. Nie ma tam kultury demokratycznej- paternalizm, klientelizm, korupcja.
Głosowanie na „swojego” (podobieństwo do środowisk klanowo-plemiennych)- a potem imperatyw zatrudnienia ludzi od siebie (swojego klanu). Opcja dochodzi do władzy, i chce jak najwięcej skorzystać z osiągnięcia władzy. Potrzeba silnej władzy, bowiem inna jest nieskuteczna, zła, chcą do tego, żeby władza rozwiązywała każdy ich problem (w społeczeństwach zachodnich liczy się indywidualizm). Z korupcją nie należy się ukrywać- jest to naturalne. Biurokratyzacja: stosy przepisów- często sprzecznych i biurokracja, która jest niewydolna; służy uznaniowemu podejmowaniu decyzji przez urzędników. W Rosji: na szczeblu centralnym- nowa jakość, na szczeblu lokalnym- niesprawność. Elitom zależy bowiem na niezmienianiu tej sytuacji.
Zagrożenia bezpieczeństwa na obszarze WNP
Konflikty i separatyzmy- konflikty na tle separatystycznym, etnicznym, wiążą się z polityką narodową ZSRR. Przeprowadzenie granic- nie naturalnie, wg zamieszkania- ale celowo pomieszanie różnych grup (tutaj mediatorem było centrum). Północny Kaukaz (chęć separowania się dwóch narodowości, będącej w jednej republice), do tego konflikty wyznaniowe.
Fundamentalizm islamski (radykalizm)- Azja Środkowa, Rosja (np. zamach w Biesłanie, teatr na Dubrovce). (Uzbekistan- terroryzm islamski). Tadżykistan i Turkmenistan- bliskość Afganistanu, eksport rewolucji islamskiej. Przemyt narkotyków i handel bronią.
Kaukaz Północny- cały czas toczą się tam walki separatystyczne. Czeczenia, Dagestan, Inguszetia.
Konflikty między państwami- rzadko przybierają formę zbrojną (konflikt o Górny Karabach, Gruzja), konflikty graniczne; energetyczne.
Zagrożenia ekologiczne.
Za tydzień: kształtowanie ładu politycznego na półkuli zachodniej
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz