To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Bezpieczeństwo obszaru WNP
WNP- Wspólnota niepodległych Państw. Regionalne ugrupowanie integracyjne na obszarze byłego ZSRR utworzonego w grudniu 8 grudnia 1991 roku podczas spotkania w Puszczy Białowieskiej prezydentów Rosji- Borysa Jelcyna i Ukrainy- Leonida Krawczuka oraz przewodniczącego Rady Najwyższej Białorusi Stanisława Szuszkiewicza. Do protokołu z Ałma Aty przystąpiło jeszcze 8 byłych republik radzieckich: Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Mołdowa, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan. Gruzja do WNP przystąpiła 9 grudnia 1993.
1)Wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa obszaru WNP.
1.1 Niebezpieczeństwo proliferacji BMR
Rosja odziedziczyła po ZSRR BMR, środki jej przenoszenia oraz związane z tym technologie, jak również usadzenia służące do prac badawczo- rozwojowych i produkcji tego rodzaju broni.
W państwach poradzieckich poziom życia zdecydowanie się obniżył, co mogło skutkować „ nieszczelnością” poradzieckiego kompleksu nuklearnego. Obawiano się odpływu z regionu materiałów rozszczepialnych oraz technologii nuklearnych i rakietowych, a także naukowców i kadry technicznej- ich status materialny gwałtownie się zmniejszył, chętnie emigrowali na zachód gdzie dostawali zdecydowanie większe wynagrodzenie.
W latach 90. Obszar ten stał się potencjalnym źródłem proliferacji BMR, mogła to być świadoma polityka republik poradzieckich, ale co bardziej prawdopodobne nastąpiło to przez brak efektywnej kontroli nad potencjałem. Niektóre kraje rozwijające się mogły chce c pozyskać BMR lub produkty do jej pozyskania lub grupy terrorystyczne znajdujące się na tym obszarze jak i poza nim.
Na zachodzie za szczególne zagrożenia uważano możliwość niekontrolowanej „ ucieczki umysłów”
USA obawiało się naruszenia przez Rosja reżimu NPT( non-proliferation treaty; układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej z 1968) i podjęcia przez nią współpracy z państwami nie przychylnymi lub wrogimi.
Nowe istotne cele:
Zabezpieczenie warunków składowania i demontażu poradzieckich głowic nuklearnych przeznaczonych go likwidacji.
Utylizacja materiałów rozszczepialnych
Konwersja znaczącej części poradzieckiego kompleksu nuklearnego na działalność cywilna( nowe miejsca pracy itp.)
Kontynuowanie współpracy w zakresie demontażu wycofanych z użycia środków przenoszenia broni nuklearnej.
START I- porozumienie o redukcji ograniczeniu strategicznych uzbrojeń ofensywnych. 31. Lipca 1991. Dot. państw poradzieckich takich jak m.in. Ukraina czy Białoruś- one dołączyły do Start I na mocy protokołu lizbońskiego z 23 maja 1992, państwa te staja się bezatomowe i dołączają do NPT. W praktyce strategiczna głowice nuklearne trafiły do Rosji, pod jej kontrola znalazła się również poradziecka taktyczna broń nuklearna
(…)
… międzynarodowych.
1.2Konflikty etniczne i ruchy separatystyczne na obszarze WNP
Przed 1991 rozsadzały ZSRR od wewnątrz, a istniały od samego pocz. jego istnienia- były jednak skutecznie tłumione przez zabiegi ideologiczne. Różne narody pod względem kulturowym i Religijnym. Ukraina czy Białoruś związane z Europą, ale są takie, które są silnie związane z Azją Środkową. W miarę wyczerpywania się ideologii, możliwość…
… na Islamski Emirat Afganistanu. Było to zagrożeniem dla państw Azji Środkowej- fundamentalizm. A hasła fundamentalistów trafiają na bardzo podatni grunt. W państwach po radzieckich w Azji Środkowej wyznawcy islamu stanowią 90- 70 %. Natomiast w Rosji i Gruzji 14 i 10 %. Przesuwanie się ideologii na północ Azji ma wpływ nieszczelność granic zwłaszcza tadżycko- afgańskiej. Biorąc pod uwagę ze po 1989…
… radioaktywnych i wykorzystania ich do ataków terrorystycznych lub podobnych.
Zachód domagał się również zabezpieczenia i zaprzestania wykorzystywania starszych reaktorów jądrowych. Zachód zapewnił środki finansowe na zabezpieczenie kompleksu nuklearnego= WZROST BEZPIECZENSTWA W REGIONIE.
Program Kooperatywnego Zmniejszania Zagrożeń- CTR inna nazwa programu Nunna- Lugara, stanowiła główne źródło amerykańskiej…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)