Międzynarodowe stosunki polityczne - Wspieranie rozwoju gospodarczego regionu bliskowschodniego

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 273
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe stosunki polityczne - Wspieranie rozwoju gospodarczego regionu bliskowschodniego - strona 1

Fragment notatki:

Wspieranie rozwoju gospodarczego regionu bliskowschodniego
Program MENA/BMENA
• konferencja w Casablance, 30 października- 1 listopada 1994
Odbyła się pod patronatem prezydentów: Borysa Jelcyna i Billa Clintona, dotyczyła rozwoju ekonomicznego na obszarze Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, zwana w skrócie MENA.
Udział w konferencji wzięło 60 państw i ponad 1000 przedstawicieli świata biznesu, zabrakło dwóch najważniejszych krajów: Syrii i Libanu.
W deklaracji końcowej uczestnicy konferencji postanowili:
podjąć odpowiednie działania w celu wprowadzenia na obszarze Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej strefy swobodnego przepływu towarów, kapitału i siły roboczej,
powołać grupę ekspertów w celu opracowania zaleceń w sprawie utworzenia Bliskowschodniego i Północnoafrykańskiego Banku Rozwoju (MENABANK)
utworzyć radę ds. turystyki w celu promocji regionu śródziemnomorskiego jako ciekawego rejonu turystycznego
zachęcić prywatnych przedsiębiorców do utworzenia regionalnej izby handlowej oraz rady biznesu w celu ułatwienia stosunków handlowych pomiędzy państwami regionu
Ponadto stworzono ramy instytucjonalne: Komitet Kierujący i Sekretariat (w Rabacie)
• drugi szczyt ekonomiczny MENA odbył się w dniach 29-31 października 1995 r. w Ammanie ( również pod przewodnictwem USA i Rosji)
Podczas szczytu powołano do życia instytucje wymienione w postanowieniach pierwszego szczytu (MENABANK z siedzibą w Kairze i inne). Podkreślono konieczność zwiększenia liczby prywatnych inwestorów w regionie
• pomimo zaostrzonej sytuacji w regonie (m.in. wygranie wyborów parlamentarnych przez prawicową partię Likud w Izraelu) odbył się trzeci szczyt w ramach programu MENA w Kairze- 12-14 listopada 1996 r. Obietnica otwarcia MENABANK do końca 1997 roku. Ponadto zapowiedź udzielania pomocy Palestyńczykom w utworzeniu dobrze prosperującego wolnego rynku. W dokumencie końcowym znalazł się zapis o konieczności przestrzegania zasady „ziemia za pokój”
• czwarty szczyt MENA- 16-18 listopada 1997 w Doha- potwierdzono wcześniej przyjęte postulaty, ale zahamamowanie izraelsko-arabskiego procesu pokojowego uniemożliwiło uruchomienie MENABANKu. Było to ostatnie spotkanie, zbojkotowane już przez kilka arabskich państw. Miejsce MENA zajęła inicjatywa UE utworzenia Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego
• pod koniec 2003 roku Waszyngton podejmuje starania o wznowienie współpracy (8-10 czerwca 2004- spotkanie G-8, gdzie podjęto decyzję o wznowieniu wielostronnej współpracy w regionie)
• w efekcie w grudniu 2004 w Rabacie odbyło się spotkanie pod nazwą „Forum dla przyszłości”; udział: 20 państw z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz