Międzynarodowe stosunki polityczne - Instytucjonalizacja procesu paneuropejskiego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 364
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe stosunki polityczne - Instytucjonalizacja procesu paneuropejskiego - strona 1

Fragment notatki:

Instytucjonalizacja procesu paneuropejskiego, przekształcenia w latach 90., funkcje OBWE na początku XXI wieku
Współpraca w ramach OBWE wspiera się na dwóch kluczowych przesłankach:
koncepcji niepodzielnego i wszechstronnego bezpieczeństwa (indivisible and comprehensive security), obejmującego aspekty polityczno - wojskowe, gospodarcze i prawa człowieka;
koncepcji kooperatywnego bezpieczeństwa (co-operative security), stawiającego sobie za cel współpracę wzajemnie wspierających się struktur bezpieczeństwa.
Wyzwania bezpieczeństwa europejskiego związane z migracjami
Zjawisko migracji nie jest nowe. Jednakże jego charakter, skala oraz percepcja w ostatnich latach uległy znacznej zmianie. Pojawiają się wręcz opinie, że tak duże zainteresowanie migracjami wiąże się z wygaśnięciem wcześniej dominującego tematu debat politycznych, czyli rozpadu układu dwublokowego i zakończeniem konfliktu Wschód - Zachód.
W ostatnich lata nastąpiły pewne zmiany w charakterze i prawidłowościach migracji. Migracje zglobalizowany się i dotyczą coraz większej liczby państw. Obejmują one także w rosnącym stopniu kobiety, mając w ich przypadku coraz rzadziej charakter wtórny. Wreszcie nie ma jednoznacznie zaznaczonych kierunków migracji - coraz więcej krajów doświadcza zarówno napływu, jak i odpływu ludzi. W końcu migracje nie odnoszą się już w tak dużej mierze jedynie do nisko kwalifikowanych pracowników - intensywnie migrują menedżerowie, bankowcy, specjaliści, pracownicy naukowi i przedstawiciele wolnych zawodów. Migracje przestają być także jednorazowym wydarzeniem w życiu człowieka. Niejednokrotnie mają wymiar średniookresowy, a wręcz stają się stylem życia. Wreszcie migracje poddawane są nasilającemu się procesowi polityzacji. Państwa coraz intensywniej podejmują współpracę międzynarodową w celu skuteczniejszego zarządzania przepływami migracyjnymi. Migracje zaczynają mieć charakter transnarodowy. Migranci utrzymują lub przynajmniej próbują utrzymywać bliskie kontakty z ojczyzną i spotykają się z podobnymi działaniami ze strony państw. Ważna nową cechą współczesnych migracji jest także atmosfera, jaka im towarzyszy - migranci nie są już, jak to ujął Robbins, tak serdecznie witani w krajach rozwiniętych, jak miało to miejsce w XIX wieku.
Czy Unia Europejska potrzebuje armii?
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz