Międzynarodowe stosunki gospodarcze V-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 812
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe stosunki gospodarcze V-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Miedzynarodowe stosunki gospodarcze V
1. Miedzynarodowe stosunki gospodarcze 2. Czym motywowane jest rosnące zainteresowanie przedmiotem MSG? 3. Główne cele zagranicznej polityki ekonomicznej. 4. Główne narzędzia zagranicznej polityki ekonomicznej 5. W jaki sposób działa kurs walutowy jako narzędzie zagranicznej polityki ekonomicznej? 6. Jak działa stopa % jako narzędzie ZPE? 7. Na czym polega polityka liberalizmu ekonomicznego w handlu zagranicznym? 8. Na czym polega polityka protekcjonizmu w handlu międzynarodowym? 9. Główne argumenty podnoszone w teorii ekonomii na rzecz wolnego handlu 10. Główne argumenty podnoszone w teorii ekonomii na rzecz protekcjonizmu 11. Jakie zastosowanie w teorii protekcjonizmu znajduje “second best theory” 12. Co to są cła i jakie są główne rodzaje ceł? 13.Czym są cła preferencyjne a czym cła dyskryminacyjne? 14. Kiedy występują cła eksportowe? 15. Czym są cła ochronne a czym cła fiskalne? 16. Skutki cła importowego dla kraju. 17. Koszty i korzyści cła importowego 18. Skutki cła dla producentów i konsumentów w kraju eksportującym i importującym 19. Wpływ cła netto na stan dobrobytu kraju 20. Opłaty wyrównawcze - ich zastosowanie 21. Subsydia i ich stosowanie 22. Subsydia eksportowe bezpośrednie oraz subsydia pośrednie 23. Dumping 24. Pozataryfowe narzędzia polityki handlowej w wymianie zagranicznej 25. Ograniczenia ilościowe w wymianie zagranicznej - na czym polegają 26. Dobrowolne ograniczenia eksportu VER 27. Ograniczenia dewizowe w wymianie zagranicznej 28. Różnice między kwotami a cłem w wymianie handlowej 29. Do czego sprowadza się argumentacja tzw. “wczesnego etapu rozwoju” w teorii protekcjonizmu? 30. Do czego sprowadzają się problemy gospodarki dualnej w krajach rozwijających się? 31. Do czego sprowadza się polityka przemysłowa w krajach rozwiniętych i jakie są główne kierunki jej działania? 32. Główne podmioty międzynarodowej polityki ekonomicznej 33. Jaki jest wpływ korporacji transnarodowych na gospodarkę kraju macierzystego? 34. Co to są ceny transferowe i jaka jest ich rola w działalności korporacji transnarodowych? 35. W jakich okolicznościach i kiedy rozpoczyna się szybki rozwój korporacji transnarodowych? 36. Jaki jest wpływ korporacji transnarodowych na kraj “goszczący”? 37. jaka jest rola kapitału zagranicznego i korporacji transnarodowych w krajach rozwijających się? 38. Co można powiedzieć o historii idei integracji? 39. Jak można określić główne etapy procesu integracyjnego w ramach regionalnej integracji gospodarczej? 40. Integracja negatywna i pozytywna 41. Na czym polega efekt kreacji handlu w unii celnej? 42. Na czym polega efekt przesunięcia handlu w unii celnej? 43. Jakie mogą być długookresowe (dynamiczne) efekty unii celnej? 44. Cele i narzędzia MPE 45. GATT (WHO) - główne reguły jego działania 46. Rola Międzynarodowego Funduszu Walutowego w gospodarce Światowej

(…)

…, udzielenie kredytów nie oprocentowanych lub według stopy oprocentowania niższej od obowiązującej). W praktyce, ze względu na zakaz WTO (Światowej Organizacji Handlu) dotyczący spierania eksportu przemysłowego subsydiami, są one stosowane w ukrytych formach, natomiast w odniesieniu do eksportu rolnego są stosowane w formie bezpośredniej. Konsumenci w kraju importującym mogą z tego tytułu odnieść korzyść…
… krajów nie należących do tej strefy). Oznacza to preferowanie towarów importowanych z krajów unii, na rzecz towarów z innych krajów. Wpływa na handel zagraniczny poprzez efekt przesunięcia i kreacji handlu. Wspólny rynek- oznacza wprowadzenie także (oprócz tego co w strefie wolnego handlu i unii celnej) swobodny przepływ kapitału i zasobów pracy. Powoduje optymalną alokację zasobów pracy, postęp…
… preferencyjnych są one zniesione, natomiast zew są nadal stosowane. Efekt ten zależy od wielu czynników, w tym od cenowej elastyczności popytu i cenowej elastyczności towaru x. 43. Jakie mogą być długookresowe (dynamiczne) efekty unii celnej?
44. Cele i narzędzia MPE
Cele - są one zróżnicowane w horyzoncie czasowym: Krótki - o charakterze koniunkturalnym (stabilizacja cen, zagwarantowanie stałych dostaw surowców…
… w handlu międzynarodowym i były podporządkowane realizacji zadań Układu. Zasady te przejęła ,Światowa Organizacja Handlu (WTO).
Podstawową zasadą jest niedyskryminacja i równość traktowania. Znajduje ona wyraz w bezwarunkowej klauzuli największego uprzywilejowania (KNU) obowiązującej w stosunkach między stronami Układ Ogólnego. Jej istotą jest równość traktowania zagranicznych partnerów…
… te są przejawem dominacji mocarstw, bowiem Rada Bezpieczeństwa jest centralnym ogniwem systemu bezpieczeństwa zbiorowego i utrzymania światowego status quo.
4) Rada Gospodarczo-Społeczna
5) Rada Powiernicza, której rola wygasła wraz z ogłaszaniem niepodległości terytoriów powierniczych.
6) Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości Wiele wyspecjalizowanych organizacji międzynarodowych zostało powiązanych z ONZ…
…. Są to:
- Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO),
- Organizacja Wyżywienia i Rolnictwa (FAO),
- Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO),
- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO),
- Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF),
- Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (IBRD),
- Międzynarodowe Towarzystwo Finansowe (IFC),
- Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju (IDA),
- Organizacja…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz