Międzynarodowe prawo publiczne-opracowanie, V sem

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1071
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe prawo publiczne-opracowanie, V sem - strona 1 Międzynarodowe prawo publiczne-opracowanie, V sem - strona 2 Międzynarodowe prawo publiczne-opracowanie, V sem - strona 3

Fragment notatki:

Demilitaryzacja - wynikający z umowy między narodowej obowiązek zlikwidowania budowy wszelkiego rodzaju urządzeń wojskowych na terytorium państwowym albo niepaństwowym.
Może mieć charakter całkowity lub częściowy, całkowity kiedy wszelkie elementy uzbrojenia, a częściowy kiedy do pewnego rodzaju zbrojeń.
Współcześnie są dzisiaj takie obszary które są zdemilitaryzowane całkowicie
Przykłady demilitaryzacji częściowej np dotyczącej kosmosu.
Traktat zawarty w Moskwie, Londynie trzech depozytariuszy dalsze stypulacje zawarte są w porozumieniu.
Strefy bez atomowe
strefy wolne do broni nuklearnej
• antarktyka traktat w sprawie antarktyki z 1959 r
• cała ameryka łaćińska traktat o zakazie broni w ameryce łacińskiej 1967 z Tlatelonco (Meksyk)
przestrzeń kosmiczna, Traktat kosmiczny i wspomniane porozumienie
inne strefy:
• południowy pacyfik traktat o zakazie broni nuklearnej w południowej części pacyfiku z Rarotonga 6 VII 1985 konsekwencja skargi jak w latach 70 została złożona przez australie i Nową Zelandię po prubach nuklearnych Francuzów na Pacyfiku.
• Azja południowo wschodnia - traktat o zakazie broni nuklearnej w Azji południowo wschodniej 1995 - traktat z Bankoku
• Traktat Kairski 11 IV 1996 który ustanawia strefę wolną od broni w afryce od początku działalności przyjęte zostało szereg rezolucji przez zgromadzenie ogólne
Neutralizacja wojskowa
Traktatowe wyłączenie terytorium państwowego bądź nie państwowego z ewentualnych przyszłych działań wojennych oraz tworzenia tam baz wojskowych. Może być tam trzymane siły zbrojne i uzbrojenie chyba że przeprowadzi się tam demilitaryzacje. Jakie są przykłady neutralizacji wojskowej przede wszystkim są zdemilitaryzowane szlaki wodne, takie jak kanał Suezki i kanał Panamski. Stypulacje dotyczące tego kanału zawarte są w konwencji Konstantylopolitańskiej jeżeli weźmiemy kanał panamski to istotne znaczenie zawiera traktat zawarty pomiędzy USA a Anglią. Po drugie zawarty traktat pomiędzy USA a Panamą z 19 listopada 1903 r. Drugi traktat Heja-Paceffota zostały on uchylony. Dzisiaj suwerenność na kanałem Panamskim sprawuje Panama. 7 IX 1997 roku zawarty między USA a Panamą Carter - Heller umowa obok tego traktatu z 1901 jest podstawą neutralizacji kanału panamskiego.
Poddana też jest neutralizacji Antarktyka i Księżyc.
Pewne przykłady historyczne gdzie łączone Demilitaryzacja i Neutralizacją np Wolne miasto Kraków.
Neutralność wieczysta jest to zobowiązanie się jednego państwa do nieuczystniczenie nigdy w żadnej wojnie w zamian za nieprowadzenie działań wojennych przez inne państwo. Naeutralność wieczystą należy odróżnić od nuetralności wojennej - ta druga odnosi się do postawy państwa trzeciego nie biorącego udziału w konkretnym konflikcie zbrojnym.


(…)

… się być państwem wieczyście neutralnym państwa zobowiązały się do poszanowanie jej integralności i nie wywierania w pływu na jej politykę. Społeczeństwo kilkakrotnie odmawiało członkostwa w ONZ sytuacja zmieniła się dopiero na początku trzeciego tysiąc lecia kiedy otrzymała członkostwo.
Drugim państwem neutralnym którego neutralność jest późniejsza to Austria 15 V 1955 traktat panśtwowy między Austrią a czterema…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz