Międzynarodowe prawo pracy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1050
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe prawo pracy - strona 1 Międzynarodowe prawo pracy - strona 2 Międzynarodowe prawo pracy - strona 3

Fragment notatki:

Międzynarodowe prawo pracy Przesłanki umiędzynarodowienia prawa pracy - przez pierwsze dziesięciolecia prawo pracy miało wymiar wyłącznie krajowy. Genezy międzynarodowego prawa pracy trzeba szukać na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to wystąpiły pewne przesłanki, które umożliwiły jego pojawienie się. Te przesłanki są różnie określane - można wyodrębnić 4 kategorie tych przesłanek:
Przesłanki społeczne (humanitarne ) - wiek XIX - wyzysk w świecie pracy, patologie zatrudnienia. Coraz częściej zaczęło się pojawiać wezwanie do podjęcia pewnych działań - także w wymiarze międzynarodowym. Przełomowym momentem była encyklika Rerum Novarum z 1891 r. Przeciwstawienie się degradacji pracy ludzkiej Przesłanki ekonomiczne - nie ulega wątpliwości, że prawo pracy rozwijające się na płaszczyźnie krajowej spowodowało różne obciążenia, różne koszty pracy w różnych krajach. Zmierzano do wyrównania warunków konkurencji, do rozwoju skutecznej wymiany handlowej; do ujednolicenia pewnych krajowych systemów prawnych. Przesłanki polityczne - uznano, że ustanowienie pewnego międzynarodowego standardu prawa pracy będzie sprzyjać utrzymaniu pokoju społecznego - co będzie sprzyjało łagodzeniu konfliktom między państwami. Przesłanki prawne - w stosunkach prawnych w zakresie prawa pracy coraz mocniej ujawniał się aspekt międzynarodowy. Migracja za pracą/migracja zarobkowa - wymagało to reakcji międzynarodowej. Pierwsza inicjatywa w Szwajcarii - parlament Szwajcarski zaproponował najbardziej uprzemysłowionym krajom świata negocjacje. Dopiero pod koniec dekady odbyła się w Berlinie konferencja, której celem było rozważenie potrzeby powstania takiej organizacji międzynarodowej. W 1987 r. w Zurychu odbyła się konferencja zwana pierwszym międzynarodowym Kongresem Ochrony Pracy (1897 ). W 1900 powstała pierwsza organizacja międzynarodowa (skupiona na tym problemie) - Międzynarodowe Stowarzyszenie Ochrony Prawnej Pracowników . Po I WŚ została stworzona Międzynarodowa Organizacja Pracy . W okresie wojny MOP była częścią Ligii Narodów; po II WŚ stała się wyspecjalizowaną agendą ONZ. Dziś jej członkami jest 181 państw.
Międzynarodowa Organizacja Pracy [MOP] Członkostwo w MOP-ie jest oparte na zasadzie uniwersalności . Zasada ta polega na możliwością wstąpienia do MOPu każdego państwa, które spełni warunki wyznaczone w traktacie . Państwa członkowskie ONZ - wystarczy powiadomienie dyrektora generalnego Międzynarodowego Biura Pracy o przyjęciu warunków. Państwa nie będące członkami ONZ - potrzebna jest konferencja, na którym decyduje się, czy przyjąć to państwo. Organy MOPowskie są bardzo liczne. Organy obligatoryjne:

(…)

… o przyjęciu warunków. Państwa nie będące członkami ONZ - potrzebna jest konferencja, na którym decyduje się, czy przyjąć to państwo.
Organy MOPowskie są bardzo liczne. Organy obligatoryjne:
Konferencja Ogólna, zwana inaczej Międzynarodową Konferencją Pracy.
Rada administracyjna
Międzynarodowe Biuro Pracy
Jeśli chodzi o ukształtowanie tych organów, to oparte jest ono na zasadzie trójstronności - potrójnego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz