Międzynarodowe organizacje ruchu chadeckiego- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 105
Wyświetleń: 812
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe organizacje ruchu chadeckiego- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Międzynarodowe org. ruchu chadeckiego
Partie chrześcijańsko- demokratyczne w 1947 r. utworzyły organizację określaną jako Nowe Ekipy Międzynarodowe. Spotkania Ekip Międzynarodowych zapoczątkowane zostały na początku lat 20. przez kontakty chadecji włoskiej z francuską. Współpraca została jednak przerwana przez faszystów i narodowych socjalistów.
Utworzona po drugiej wojnie przez działaczy z Austrii, Francji, Szwajcarii i Włoch formacja Nowe Ekipy Międzynarodowe (NEI) stawiała sobie za cel doprowadzenie do regularnych kontaktów między grupami politycznymi i osobistościami różnych narodowości, głoszącymi uznanie dla zasad chrześcijańskiej demokracji. Do organizacji przyłączyły się grupy z innych państw między innymi z Belgii, Holandii i Luksemburga. NEI nie były związkiem partii politycznych, składały się, bowiem z delegacji narodowych, a każdy kraj mógł wystawić tylko jedną ekipę. Statut NEI został przyjęty na zjeździe założycielskim w maju 1947r. w Chaudfontaine (Belgia), gdzie obok partii zachodnioeuropejskich reprezentowane były także partie emigracyjne z Czechosłowacji i Polski. Według statutu organami NEI były: Komitet Wykonawczy i Sekretariat Generalny
Europejscy chrześcijańscy demokraci z NEI nawiązali w latach 50. współpracę z podobną organizacją utworzoną przez partie pochodzące z krajów Ameryki Łacińskiej, zwaną Chrześcijańsko- Demokratyczną Organizacją Ameryki. W 1956r. w Paryżu i w 1958 r. w Brukseli doszło do pierwszych wspólnych konferencji. Podczas trzeciego spotkania w Santiago de Chile w 1961 r. powstała Światowa Unia Chrześcijańsko- Demokratyczna, która obok NEI oraz ODCA objęła także Chrześcijańsko- Demokratyczną Unię Europy Środkowej oraz Międzynarodową Unię Młodych Chrześcijańskich Demokratów.
Na XVII Kongresie NEI Taorminie na Sycylii w grudniu1965 r. współpraca demokratów została zreorganizowana. Członkowie NEI zdecydowali się na silniejszą współpracę, opowiedzieli się też za koniecznością jasnego określenia celów. Jako wyraz nowego początku NEI przemianowano na Europejską Unię Chrześcijańskich demokratów(EUCD). Zmiana nazwy organizacji miała na celu podkreślenie, że zmienił się również jej charakter. Faza konsultacji i kooperacji została zastąpiona fazą określenia wspólnej polityki.
W statucie EUCD, przyjętym 18 lipca 1971 r., organizacja przyznaje się również do związku ze Światową Unią Chrześcijańsko- Demokratyczną. Określa się jako europejska sekcja Światowej unii, która przemianowana została w 1982 r. na międzynarodówkę Chrześcijańsko- Demokratyczną.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz