Metrologia-wykłady.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 2030
Wyświetleń: 10003
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metrologia-wykłady. - strona 1 Metrologia-wykłady. - strona 2 Metrologia-wykłady. - strona 3

Fragment notatki:

Wykłady podzielone są na trzy pliki, w sumie 9 stron.

Pierwszy plik zawiera informacje na temat: co to jest metrologia i czym się zajmuje, podział i zastosowanie metrologii, jak definiujemy pojęcia cecha, podział cech , wielkość , wartość , układ wielkości, co to jest błąd pomiaru, jaki jest podział błędów i źródła powstawania błędów, co to jest populacja i jak się ją szacuje, co to jest rozkład Gaussa, jakie są jednostki podstawowe układu SI oraz jednostki pochodne. Druga część wykładów porusza zagadnienia takie jak: porównanie wariancji dwóch populacji, zasada pomiaru średnicy wałka, poprawność narzędzia pomiarowego, klasyfikacja sprawdzianów, wiernośc narzędzia pomiarowego, dokładność narzędzia pomiarowego, obliczanie klasy dokładności, zasada pomiaru kąta klina, rozkład Gaussa. Trzecia część zawiera pojęcia takie jak: wymiar, podział wymiarów, zasada pomiaru na długościomierzu Abbego, klasyfikacja sprawdzianów, porównanie wariancji dwóch populacji, wyznaczenie charakterystyki statycznej czujnika przemieszczenia, podział gwintów, metody pomiarów średnicy podziałowej, pomiar bicia osiowego koła zębatego.

1.Co to jest metrologia i czym się zajmuje? Metrologia - nauka o pomiarach. Przedmiotem metrologii są: - jednostki miar oraz ich etalony (ustalanie, odtwarzanie, konsensacja i przekazywanie) - pomiar (metody, ocena, wykonywanie, ocena dokładności itd.) - narzędzia pomiarowe (właściwości badane z punktu widzenia przeznaczenia narzędzi) - obserwatory (ich kwalifikacje odnoszące się do wykonywania pomiarów, np. odczytywania wskazań narzędzi pomiarowych)
metrologia obejmuje wszystkie zagadnienia zarówno teoretyczne jak i praktyczne odnoszące się do pomiarów niezależnie od ich dokładności.
2.Podział i zastosowanie metrologii. Zależnie od rodzaju mierzonej wielkości metrologia dzieli się na metrologię długości i kąta.
Do zadań naukowych należą: - określenie długości miar, - odtwarzanie jednostek miar, - opracowanie państwowych wzorców, - opracowanie metod pomiaru, - opracowanie naukowych podstaw teorii, - prowadzenie prac badawczych mających na celu znalezienie nowych dokładniejszych metod realizacji i odtwarzania jednostek miar.
Zadania metrologii wynikające z udziału w procesach produkcji przemysłowej są następujące: - ustalenie dokładnych danych odniesienia dotyczących własności technicznych i użytkowych surowców i materiałów produkcyjnych, - wprowadzenie metod racjonalnego projektowania wyrobów, - wprowadzenie techniczne i ekonomiczne uzasadnionych procesów technologicznych.
3.Omówić pojęcia : cecha, podział cech , wielkość , wartość , układ wielkości. Cechą ciała lub zjawiska nazywamy charakterystyczną wyróżniającą ją od innych ciał lub zjawisk tego samego rodzaju.
Wartością cechy jest konkretny stan określony ilościowo lub jakościowo. Ze względu na sposób oceny rozróżnia się: cechy mierzalne których wartości można zmierzyć i określić liczbowo(np. długość, masa, prędkość) i cechy niemierzalne nie dające się zmierzyć za pomocą znanych środków pomiarowych( np. estetyka wyglądu, smak, zapach).
Wielkość jest abstrakcyjnym uogólnieniem wszystkich wartości tej samej cechy mierzalnej. Wartość wielkości jest więc jej poszczególną realizacją. Np. gdy rozważaną wielkością jest długość, jej poszczególnymi wartościami mogą być 1m 2m 5m itd. tj. wartości określające konkretne długości ciał, stanowiące jedną z charakteryzujących je cech.
Wartość rzeczywista wielkości - określa się jako wartość istniejącą tej wielkości charakteryzującą ją w waru

(…)

… błędy, rodzaje
Błąd pomiaru- jest to różnica wartości wielkości rzeczywistej i wielkości mierzonej danego przedmiotu.
Rodzaje błędów
-błędy przypadkowe z przypadkowości pomiaru zmieniają się wg nieustalonego prawa
-błędy systematyczne przy wielokrotnym wykonaniu pomiarów w tych samych warunkach są stałe bądź zmieniają się wg pewnego prawa -błędy nadmierne powstają na skutek nieprawidłowego…
… pomiarowego -jest to właściwość charakteryzująca zdolność narzędzia pomiarowego do wskazywania poprawnych wartości wielkości mierzonej bez uwzględnienia błędu wierności wskazań.
Błąd poprawności jest to suma algebraiczna (wypadkowa) błędów systematycznych, obarczających wskazania narzędzia pomiarowego w określonych warunkach użytkowania. Natomiast błąd poprawności ej wzorca miary wyznacza się jako różnice…
… między sobą wskazań do tej samej wartości wielkości mierzonej, nie biorąc pod uwagę błędów systematycznych o wartościach zmiennych.
Wierność narzędzia pomiarowego jest charakteryzowana następującymi wskaźnikami:
średni błąd kwadratowy wierności wskazań lub s,
a) odchylenie średnie kwadratowe dla pomiaru wielkości poprawnej wzorca b) Odchylenie średnie kwadratowe s dla pomiarów wielkości nieznanej wynosi:
c) Błąd…
… przez najwyższy punkt wzniesienia, druga przez najniższy punkt wgłębienia.
Profilografometr - stosowany jest do pomiaru chropowatości od 3 do 12 klasy. Igła miernicza przesuwając się po sprawdzanej powierzchni powoduje pulsację prądu odpowiadającego wzniesieniom i wgłębieniom profilu, wzdłuż którego ona przebiega. Odpowiedni pomiar i rejestracja zmian pulsacji prądu pozwala na określenie chropowatości.
1-el…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz