Metrologia - egzamin

Nasza ocena:

5
Pobrań: 448
Wyświetleń: 2905
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metrologia - egzamin - strona 1 Metrologia - egzamin - strona 2 Metrologia - egzamin - strona 3

Fragment notatki:



Połączone szeregowo:

u(t)=220sin(100*t)
R=15,4
L= 0,03 H
C= 0,01 F


i = Um/(z*[2^(1/2)]
i = 3 pierwiastki z 2 = 4,2 (pierwiastek z 2 = 1,4)
delta I = (klasa*zakres)/100
delta I = 1,5*8/100 = 0,12
błąd względny = (delta I/I)*100% = bł. wzgl. = 0,12/4,2 * 100% = 2,86% = 3%

Zad 1. Połączone szeregowo: u(t)=220sin(100*t) ΩR=15,4 L= 0,03 H C= 0,01 F Z=30 A Ldz=150 Klasa=1,5 =100ω Ile działek wychyli się amperomierz elektromagnetyczny. Obliczyć błędy. L [R]ωXl= Xl=100*0,03=3 R C)ωXc=1/( Xc=1/(100*0,01)=1 R Z=R+iX , X= Xl- Xc Z=15,4+i2 |Z|=sqr(R^2+(Xl-Xc)^2) |Z|=sqr(15,4^2+2^2) |Z|=sqr(237,16+4)=15,53 R I=U/R I=(U/sqr2)/|Z|=153,8/15,53=10 A Odchyli się o: 10*150/30=50 działek I=klasa*zakres/100=1,5*30/100=0,45Δ I/pomiar)*100%=(0,45/50)*100%=0,9%
Zad 2 R1=2 OM R2=R3=R4=3 OM R5=R6=2 OM U=30*120/150=24 WOLT R=4 OM I=U/R=6 AMPER P=UI=144 WAT Bl.bezw U = 2,5*30/100=0,75 Bl. Wzgl U=0,75/25 * 100% = 3% Bledu amperomierza nie da się tak policzyc bo nie znamy zakresu, nie wiem czy można ale jest cos takiego jak METODA PRZYROSTOW U)/RΔI=(U+ΔI+ (R znamy na pewno dlatego bezwglednego R nie ma) U)/R - IΔI=(U+Δ I=(24+0,75)/4 - 6 = 6,1875-6= 0,1875Δ Albo tak (rozniczka, rozniczki SA tylko te, które maja bledy, R nie ma u nas): U,ΔI=(pochodna z I po U)* Δ czyli U=1/4 * 0,75 = 1,875ΔI=1/R*Δ ϑ ϑ ϑ ϑOle Bląd P tez można dwoma metodami: 1. rozniczki a) (p=ui) U=24*0,1875+6*0,75=9ΔI+I*ΔP=U*Δ b) (p=(u^2)/r P=(2*U)/RΔ U = 48/4Δ* * 0,75 = 9 2. Metoda przyrostów I)ΔU)*(I+ΔP=(U+Δa) - P = 24,75*6,1875 - 144 = 9,14 U)^2 / RΔP=(U+Δb) - P = 9,14
ZESTAW IIIzadanie 1: dane: u(t)=2^(1/2)*24sin(100t) R= 3 [omy] C = 1*10^(-2) [F] => C = 0,01 [F] L = 50*10^(-3) [H] => L = 0,05 [H] Rw = 1[om] Amperomierz: klasa dokładności = 1,5 zakres = 8 [A] liczba działek = 150 obliczyć wychylenie i błędy Rozwiązanie: xC = 1/(omega*C) = 1/ (100 * 0,01) = 1[om] xL = omega*L = 100*0,05 = 5[om] Rc = R + Rw = 3+1 = 4 [om] Z = [Rc^2 + (xL-xC)^2]^(1/2) = 32^(1/2) = 4pierwiastki z 2 i = Um/(z*[2^(1/2)] i = 3 pierwiastki z 2 = 4,2 (pierwiastek z 2 = 1,4) delta I = (klasa*zakres)/100 delta I = 1,5*8/100 = 0,12 błąd względny = (delta I/I)*100% => bł. wzgl. = 0,12/4,2 * 100% = 2,86% = 3% 8 [A] - 150 działek 4,2 [A] - x działek (nasze wychylenie) x= 630/8 = 78,75 = 79 działek
ZESTAW III zadanie 2: (tu przydałby się rysunek) R1 = 100 [om] - na lewej górnej gałęzi R2 = 1 [kom] - na prawej górnej gałęzi R3 = 0,1 [kom] - praw dolna gałąź błąd względny dla R = 1% Obliczyć Rx (które było na lewej dolnej gałęzi) i niepewność rezystancji (suma algebraiczna) R1*R3 = Rx*R2 => Rx = (R1*R3)/R2 Rx = 10 [om] (niepewność) delta Rx = dRx/dR1 * deltaR1 + dRx/dR2 * deltaR2 + dRx/dR3 * deltaR3 jak się policzyło delty i podstawiło, to wyszło że: Rx = 0,1+0,1+0,1 = 0,3
zad 2 w ukladzie do pomiaru rezystancji metoda tech zastosowano apmeromierz o rezystancji wewnetrznej 1 [Ω] orazwoltomierz o rezystancji wewnetrznej 10 [kΩ].Amperomierz wskazal natezenie pradu 100[mA] woltomierz 20[v]. oblicz wartosc wyznaczonej rezystancji oraz narysuj uklad pomiarowy. Jaka bylaby wartosc wyznaczonej rezystancji gdyby przyjac ze mierniki to przyrzady idealne? oblicz blad pomiaru rezystancji.

(…)

… = 4 [om] Z = [Rc^2 + (xL-xC)^2]^(1/2) = 32^(1/2) = 4pierwiastki z 2 i = Um/(z*[2^(1/2)] i = 3 pierwiastki z 2 = 4,2 (pierwiastek z 2 = 1,4) delta I = (klasa*zakres)/100 delta I = 1,5*8/100 = 0,12 błąd względny = (delta I/I)*100% => . wzgl. = 0,12/4,2 * 100% = 2,86% = 3% 8 [A] - 150 działek 4,2 [A] - x działek (nasze wychylenie) x= 630/8 = 78,75 = 79 działek
ZESTAW III zadanie 2: (tu przydałby…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz