Metody zagęszczania gruntów i kontrola jakości zagęszczania - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 490
Wyświetleń: 2464
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metody zagęszczania gruntów i kontrola jakości zagęszczania - wykład - strona 1 Metody zagęszczania gruntów i kontrola jakości zagęszczania - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Metody zagęszczania gruntów i kontrola jakości zagęszczania
Obecnie wykonywane nasypy budowlane (nasypy zapór ziemnych, nasypy dro­gowe), w celu wyeliminowania długotrwałego osiadania oraz zapewnienia jak najwyż­szych parametrów wytrzymałościowych gruntu, w trakcie wznoszenia są odpowiednio zagęszczane. Zagęszczanie gruntu uzyskuje się przez ubijanie, wałowanie lub wibro­wanie.
Ubijanie gruntu można wykonywać ubijakami ręcznymi, ubijakami (płytami) na koparce, ubijakami spalinowymi łub elektrycznymi.
Wałowanie gruntu wykonuje się za pomocą walców statycznych gładkich, okoł-kowanych lub na kołach pneumatycznych (ogumionych). Walce mogą być samobieżne lub przyczepne do ciągników.
Zagęszczanie gruntów przez wibrowanie wykonuje się za pomocą walców wibra­cyjnych (samojezdnych i przyczepnych) oraz zagęszczarek wibracyjnych (płyt wibracyj­nych).
Zastosowanie poszczególnych metod zagęszczania, w zależności od rodzaju gruntu oraz stosowane grubości warstw i liczbę koniecznych przejść sprzętu zagęszczającego ślad po śladzie, podano w tabeli 13.4.
Zagęszczanie gruntów niespoistych (przepuszczalnych) wykonuje się także metodą hydromechaniczną. Polega ona na zlewaniu nasypu wodą, która unosi, a następnie osadza drobne frakcje gruntu między grubymi ziarnami. Miarą właściwego zagęszczenia nasypu jest wskaźnik zagęszczania /, określany wzorem (4.29). W odniesieniu do gruntów niespoistych, miarą zagęszczenia może być stopień zagęszczenia ID (4.23).
Ogólnie przyjmuje się, że dla nasypów statycznych zapór ziemnych w czasie ich wykonawstwa, należy zbadać co najmniej:
jedną próbkę na 2500 m\
trzy próbki na jedną odbieraną warstwę,
jedną próbkę z 5000 nr każdej warstwy.
Wymagane wartości wskaźników zagęszczenia ls i stopni zagęszczenia ID nasypów hydrotechnicznych podano w tabeli 13.5. Wymagane wskaźniki zagęszczenia oraz
niezbędne badania przy wykonawstwie nasypów drogowych, kolejowych i innych podano w odpowiednich przepisach i normach. Dla nasypów drogowych wg normy [122] wyniaga się badania Is co najmniej:
w trzech punktach na 1500 nr układanej warstwy podłoża ulepszonego na­wierzchni,
w trzech punktach na 5000 nr zagęszczonych warstw oraz dodatkowo w miejscach wskazanych przez nadzór.
Wymagane wskaźniki zagęszczenia Is i wtórnego modułu odkształcania w nasypach drogowych podano na rys. 13.9.
Dla nasypów kolejowych, wg LI26], wymagane jest badanie Is nie rzadziej niż I raz na 500.
Tabela 13.5. Wymagane wartości wskaźnika zagęszczenia Is oraz stopnia zagęszczenia lD [129]
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz