Maszyny i urządzenia do zagęszczania gruntu-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 1848
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Maszyny i urządzenia do zagęszczania gruntu-opracowanie - strona 1 Maszyny i urządzenia do zagęszczania gruntu-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Maszyny i urządzenia do zagęszczania gruntu.
- walce gładkie - są najprostrzymi i stosunkowo tanimi urządzeniami zagęszczającymi, stos. do zagęszczania cienkich warstw gruntu, powszechnie stosowane przy budowie nawierzchni drogowych. Ich zasadnicza wadą jest to , że w czasie ruchu występuje duża siła pozioma, powodująca powstawanie fal. W celu zmniejszenia tej wady walce wyposaża się w dwa, trzy walce robocze. Należy je używać głównie w gruntach spoistych, natomiast wałowanie w gruntach piaszczystych, szczególnie o jednakowym uziarnieniu jest nieskuteczne, podobnie jak w gruntach spulchnionych w których walce łatwo grzęzną.
- walce okołkowane - występują zazwyczaj jako przyczepne. Zasadniczą zaletą tych walców w porównaniu z gładkimi jest niewytwarzanie przez nie fal w czasie jazdy po zagęszczanym gruncie. Pracują one najlepiej w gruntach gliniastych i ilastych dostatecznie zwięzłych. Nie mogą być stosowane w glinach lepkich, w nasypach ze zwięzłych, twardych, wyschłych, skawalonych gruntów, z sypkich piasków i większych kamieni o różnorodnych kształtach. Są najbardziej efektywne w gruntach gliniasto - piaszczystych o średniej wilgotności, w gruntach gliniastych i ilastych dostatecznie spoistych. Nie nadają się do gruntów sypkich i luźnych.
- walce wielokołowe na pneumatykach - można podzielić na trzy grupy:lekkie (do 15t)stos. do zagęszczania gruntu warstwami o grubości 20 do 30cm ; średnie ( do 45 - 50t) do zagęszczania warstwami 30 - 50cm ; ciężkie (100 - 200t) budowane do zagęszczania gruntu na lotniskach.
Stopień zagęszczania gruntu jest tym większy im większe ciśnienie panuje w pneumatyku. Przy zagęszczaniu gruntu na terenie o nierównej nawierzchni zawieszenie kół walców wielokołowych powinno zapewniać jednakowy nacisk na grunt.
- ubijaki silnikowe lekkie i średnie - mają stopę zazwyczaj prostopadłą do osi ubijaka. Ubijak o masie 100kg ma stopę średnicy 25 - 30cm. Ubijak pod wpływem wybuchu mieszanki skacze na wysokość 25 - 40cm i opada pionowo. Wymaga zatrudnienia dwóch operatorów.
- ubijaki ciężkie - tzw. żabki - skaczą pod wpływem wybuchów mieszanki nie pionowo lecz ukośnie, ponieważ stopa ich zakończona jest wymiennym klinem drewnianym, wskutek czego oś ubijaka pochylona jest o ok. 10. Ubijak podskakuje ukośnie na 30 - 40cm i opada pionowo, przesuwając się każdorazowo o 15 - 20cm.
- siusiaki sterowane ręcznie - stosuje się przy niedużych objętościach nasypów oraz przy stosunkowo cienkich warstwach nasypowych (10 - 25cm) , najczęściej na dojazdach drogowych do mostów i wiaduktów, do zagęszczania gruntu przy zasypywaniu fundamentów budowli hydrotechnicznych i we wszystkich miejscach trudnodostępnych.
- ubijaki młotkowe - instalowane zazwyczaj na tyle ciągników gąsienicowych, odznaczają się wielką efektywnością , a zagęszczanie sięga 1.5 - 2.0m. Są zbyt kosztowne.


(…)

… płytowe - są to płyty o masie 1.5 - 3.0t , zawieszone za pomocą lin na wysięgnikach koparek lub żurawi samochodowych, charakteryzują się dużą efektywnością i wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Płytę podnosi się za pomocą liny wyciągowej, a opuszcza grawitacyjnie. Najlepsze wyniki osiąga na gruntach sypkich , żwirowych, kamienistych, przy czym grubość warstwy zagęszczanej sięga 0.7 -1.0, a nawet do 2.0m.
- ubijaki wibracyjne -sterowane ręcznie, budowane w różnych wielkościach od 50 - 150kg. Stosuje się je do zagęszczania zasypywanych rowów instalacyjnych oraz do małych ilości gruntu
- zagęszczarki wibracyjne - stanowią najliczniejszą grupę maszyn do warstwowego zagęszczania gruntu. Elementem zagęszczającym jest płyta wibracyjna z wibratorem napędzanym silnikiem elektrycznym lub spalinowym, o głębokości…
… są budowane jako, walce gładkie , okołowane i kratowe. Są to walce średnie i ciężkie o masie od 4 do 12 ton. Jako ciągniki w zależności od masy walca znajdują zastosowanie spycharki gąsiw\enicowe o mocy od 37 do 103 kW. Walce te są przeznaczone do zagęszczania wszystkich gruntów sypkich i spoistych a walce kratowe są szczególnie przydatne do gruntów w których znajdują się duże bryły gruntu lub kamienia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz