Metody organizacji budowy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1029
Wyświetleń: 6755
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metody organizacji budowy - strona 1 Metody organizacji budowy - strona 2

Fragment notatki:

Metody organizacji budowy
Podstawowe metody i ich założenia
Przedsięwzięcia budowlane złożone z wielu obiektów (lub takie, w których można wyod­rębnić określoną liczbę tzw. działek roboczych) mogą być realizowane według jednej z nastę­pujących metod organizacji: równoległego wy­konania, kolejnego wykonania lub pracy rów­nomiernej. Syntetyczny schemat graficzny każ­dej z wymienionych metod przedstawiono na rysunku 2.9.
Metoda równoległego wykonania polega na równoczesnym rozpoczynaniu robót na wszyst­kich obiektach. Wadą tej metody jest brak cią­głości pracy poszczególnych brygad roboczych, ponieważ każda z nich po jednorazowym wyko­naniu robót swej specjalności na jednym obiek­cie musi przechodzić na inne place budowy. Metoda równoległego wykonania charakteryzu­je się także nierównomiernością dziennej produkcji budowlanej, pracy maszyn, zużycia ma­teriałów budowlanych itp. Zaletą tej metody jest odpowiadający jej najkrótszy cykl realizacji bu­dowy Ts - w porównaniu z cyklem odpowia­dającym innym metodom organizacji budowy. Najkrótszemu cyklowi odpowiada największe zapotrzebowanie w zakresie zatrudnienia i środ­ków produkcji w czasie trwania budowy. Cykl realizacji budowy, jak wynika to z rys. 2.9, jest determinowany czasem wznoszenia tego obiek­tu, którego czas wykonania jest najdłuższy.
Metoda kolejnego wykonania polega na budo­waniu obiektów po kolei. Istotną wadą tej me­tody jest brak ciągłości pracy brygad roboczych wykonujących poszczególne rodzaje robót oraz brak ciągłości pracy maszyn i urządzeń budow­lanych, a także nierównomierne zużycie mate­riałów budowlanych. Odpowiadający metodzie kolejnego wykonania cykl realizacji budowy Ts ma wartość największą - w porównaniu z cy­klem odpowiadającym innym metodom organi­zacji budowy. Najdłuższemu cyklowi odpowia­da najmniejsze zapotrzebowanie w zakresie za­trudnienia i środków produkcji w czasie trwania budowy. Cykl realizacji budowy, jak wynika to z rys. 2.9, jest równy sumie czasów t; wykona­nia poszczególnych obiektów. Metoda pracy równomiernej, której określone wersje nazywa się coraz częściej potokowymi metodami organizacji pracy, powstała w wyni­ku adaptacji przemysłowej metody produkcji ta­śmowej do potrzeb budownictwa. Polega ona na podziale obiektów na pewną liczbę części o jed­nakowych ilościach robót (lub o ilościach zbli­żonych), zwanych działkami roboczymi, powie­rzanych do wykonania stałym brygadom, które - przechodząc z jednej działki roboczej na na­stępną - wykonują stale tę samą pracę. Jeżeli planowane do realizacji obiekty budowlane nie są duże, to mogą być uważane bezpośrednio za działki robocze, bez konieczności wydzielania z nich mniejszych części. Podział na odcinki prostej oznaczający realizację poszczególnych działek roboczych lub obiektów (rys. 2!9) ob­razuje kolejne procesy budowlane, które mają być wykonane. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz