To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Metody odspajania gruntu i wykonywania wykopów
Wykopy mogą być wykonywane sposobem ręcznym, ręczno-mechanicznym lub mechanicznym. Pracę ręczną stosuje się obecnie tylko w razie bardzo małego zakresu robót ziemnych i przeważnie w gruntach kategorii I-IV (tab. 13.1).
Wykonywanie wykopu składa się z trzech zasadniczych czynności:
odspojenia gruntu,
wydobycia,
przerzutu lub przewozu rozluźnionego gruntu.
Przy ręcznym wykonywaniu wykopów, grunty niespoiste odspaja się łopatami, a grunty spoiste rydlami. Grunty twarde, jak zwarte iły, lub grunty ziarniste o dużej zawartości kamieni odspaja się za pomocą oskardów i łomów. Skały o wyraźnym uwarstwieniu lub spękane skały miękkie odspaja się klinami drewnianymi lub stalowymi i młotami. Odspojenie twardych skał litych wymaga użycia materiałów wybuchowych.
Do ręcznego wydobywania odspojonych gruntów służą szufle.
Przy ręcznym wykonywaniu robót ziemnych, do transportu urobku stosuje się taczki, japonki i wózki kolebowe.
Do wykonywania wykopów sposobem zmechanizowanym w gruntach kategorii I-IV, a niekiedy i wyższych, służą koparki, najczęściej jednonaczyniowe. Do wykonywania wykopów liniowych (wąskoprzestrzennych) stosuje się koparki wielonaczyniowe.
Do odspajania i rozdrabniania gruntów skalistych i spoistych zwartych stosuje się materiały wybuchowe. Do odspajania skał warstwowanych (np. fliszowych) stosuje się też zrywarki.
Grunt odspojony ładuje się na środki transportowe koparkami, ładowarkami lub
przemieszcza na nieduże odległości spycharkami (do 100 m) i zgarniarkami (do 1200 m). Powyżej 1200 m należy stosować transport samochodowy lub szynowy. Czasami na nieduże odległości stosuje się też transport taśmociągowy.
W budownictwie wodnym, w określonych warunkach (dostęp do wody), do odspajania i transportu gruntu (kategorii I-IV) oraz formowania nasypów stosuje się metodę hydromechaniczną. Do odspajania gruntu używa się hydromonitorów (armatek wodnych), które wytwarzają zwarty strumień wody i wyrzucają go pod ciśnieniem z dużą prędkością. Ciśnienie wywierane przez strumień wody powoduje rozluźnienie gruntu, a spływająca woda porywa ziarna gruntu.
Istnieje kilka metod wykonywania wykopów sprzętem mechanicznym. Zależą one od ukształtowania terenu, rodzaju gruntu, rodzaju zastosowanego sprzętu i wielkości wykopu.
W terenie o niewielkim nachyleniu, w gruncie lekkim, wykopy wykonuje się warstwami. Grunt z wykopu wybiera się początkowo pasmem, tak aby powstała droga dostosowana do wymiarów środków transportowych, którą następnie poszerza się w obie strony. Przy szerokich i głębokich wykopach, gdy droga jest już poszerzona, schodzi się na niższą warstwę i tam tworzy następne stanowiska robocze.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)