To tylko jedna z 19 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
METODY ANALIZY ZMIAN UBÓSTWA W CZASIE Charakter ubóstwa
1.1. Okres przebywania w sferze ubóstwa
1.2. Agregatowe indeksy charakteru ubóstwa
Mobilność gospodarstw domowych ze względu na przynależność do sfery ubóstwa
Dekompozycja zmian agregatowych indeksów ubóstwa
CHARAKTER UBÓSTWA
PODEJŚCI A DO OKREŚLANIA CHARAKTERU UBÓSTWA Charakter ubóstwa zależy od okresu pozostawania gospodarstwa domowego w sferze ubóstwa w badanych latach. W ujęciu klasycznym badamy czy gospodarstwo domowe znajduje się w sferze ubóstwa niezależnie w każdym roku badania. W ujęciu wielowymiarowym, opartym na teorii zbiorów rozmytych, analizujemy stopień jego zagrożenia ubóstwem niezależnie w każdym z badanych lat.
Charakter ubóstwa zależy od okresu pozostawania gospodarstwa domowego w sferze ubóstwa w całym cyklu życia gospodarstwa domowego w ramach okresu badania.
W ujęciu klasycznym badamy czy przeciętne dochody gospodarstwa domowego w badanym okresie są mniejsze lub równe przeciętnej granicy ubóstwa (po odpowiednim urealnieniu dochodów gospodarstwa domowego albo granic ubóstwa) w tym okresie. W podejściu wielowymiarowym, opartym na teorii zbiorów rozmytych, podobne analizy trwałości ubóstwa wymagają operowania łącznymi rozkładami funkcji przynależności do sfery ubóstwa we wszystkich badanych latach łącznie, tworzonymi oddzielnie ze względu na monetarny wymiar ubóstwa (po uprzednim urealnieniu dochodów gospodarstw domowych) oraz poszczególne symptomy ubóstwa niemonetarnego.
KATEGORIA GOSPODARSTW ZE WZGLĘDU NA CHARAKTER UBÓSTWA (UJĘCIE KLASYCZNE) Trwale ubogie ( chronically poor ), których przeciętny dochód w badanym okresie jest mniejszy od przeciętnej granicy ubóstwa. Jednakże mogą się zdarzyć lata w okresie badania, w których dochody tych gospodarstw domowych są wyższe od granicy ubóstwa.
Uporczywie ubogie ( persistently poor ), którymi są gospodarstwa domowe należące do grupy gospodarstw trwale ubogich i jednocześnie we wszystkich badanych latach posiadające dochody nie wyższe niż granica ubóstwa.
Przejściowo ubogie ( transient poor ), które mogą w niektórych latach badanego okresu znajdować się w sferze ubóstwa ale ich przeciętne dochody w badanym okresie są wyższe niż przeciętna granica ubóstwa dla tego okresu. Przy bardziej równomiernym rozłożeniu dochodów w badanym okresie mogłyby one uniknąć znalezienia się w sferze ubóstwa w każdym z badanych lat.
(…)
… (przewagę przepływów zwiększających zagrożenie ubóstwem nad przepływami zmniejszającymi zagrożenie ubóstwem). Im wyższa wartość bezwzględna indeksu tym większa przewaga jednego typu przepływów nad drugim z typów przepływów.
Indeks mobilności Dickens'a: podejście klasyczne
, gdzie:
- wartości dystrybuanty rozkładu dochodów dla i-tego gospodarstwa domowego w latach t i t-1,
- numery miejsc zajmowanych…
… ubóstwa.
Status przynależności do sfery ubóstwa w okresie t-1
Status przynależności do sfery ubóstwa w okresie t
gospodarstwo nieubogie (j=0)
gospodarstwo ubogie (j=1)
gospodarstwo nieubogie (j=0)
gospodarstwo ubogie (j=1)
n
wielkości na przekątnej macierzy przepływów wskazują liczebności gospodarstw domowych, które nie zmieniły w porównywanych parach okresów swojego statusu przynależności do sfery ubóstwa (tzn., że w obu porównywanych okresach (latach) należały lub nie należały do sfery ubóstwa). Poniżej przekątnej znajduje się liczebność gospodarstw domowych, które „opuściły” sferę ubóstwa a powyżej przekątnej, które „weszły” do sfery ubóstwa.
PODEJŚCIE WIELOWYMIAROWE
W analizach sfery ubóstwa w ujęciu wielowymiarowym, w oparciu o teorię zbiorów rozmytych, w celu budowy macierzy przepływów…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)