To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Mechanizm wpływu fitochromu na przepuszczalność błon komórkowych.
Fitochrom to barwnik o właściwościach absorpcji światła czerwonego. W roślinach występuje on w dwóch formach molekularnych różniących się między sobą pod względem ich własności spektralnych. Pr pochłania światło z pasma o długości 660 nm. (jasnoczerwone) i pod wpływem jego działania przekształca się w formę Pfr. Ta z kolei reaguje już na światło o długości 730 nm. (daleka czerwień) i cechuje ją mała trwałość oraz niewielka aktywność fizjologiczna, a właściwie to całkowitym jej brak. Pfr może ulegać degradacji bądź ponownej konwersji do Pr . Forma ta odgrywa ważną rolę w kontroli kwitnienia zarówno roślin dnia krótkiego jak i długiego - odpowiedni stosunek Pr do Pfr stanowi sygnał dla roślin do syntezy odpowiednich czynników powodujących zakwitanie roślin. Kwitnienie roślin polega na ich przejściu od fazy wegetatywnej do generatywnej. Fitochrom sprawują kontrolę nad takimi procesami jak kiełkowanie roślin, rozwojem ich łodyg oraz liści, syntezą antocyjanów itd. Oprócz dwóch różnych form fitochrom ma także dwie postaci (phyA i phyB), które różnią się pod względem wrażliwości na światło, tj. krytycznej dawki powodującej przejście ich formy Pr w Pfr Pod względem strukturalnym Pr i Pfr posiadają odmienną budowę strukturalną. Ogólnie białko fitochromowe posiada dwa obszary: N-terminalny, który tworzy tzw. "kieszeń" dla chromatoforu oraz C-terminalny w obrębie, którego to właśnie dochodzi do zmian konformacyjnych w wyniku absorpcji odpowiedniej dawki światła. Poza tym to właśnie C-koniec odpowiada za dimeryzację fitochromu, który w takiej postaci ( dimeru) znajduję się kiedy nie jest aktywny. Podczas fotokonwersji dochodzi do zmian w organizacji przestrzennej fragmentu z chromatoforem, które następnie rzutują na konformację części białkowej. Fitochrom: fotokonwersja - proces niskoenergetyczny, odwracaln
Synteza w ciemności światło białe lub czerwone 660 nm (86%) P r ———————→ Pfr 660nm ←——————— 730nm daleka czerwień 730 nm (96%) powolny rozpad
powolna przemiana
w ciemności
Rośliny SDP i LDP wykazują określone rytmy wrażliwości na światło czerwone i daleką czerwień. Przy zakwitaniu są też ważne okresy nocy. Reakcja fotoperiodyczna zależy od fitochrom, od tego jak następują periodyczne okresy światła i ciemności w cyklu dobowym i od ich ilości. MECHANIZM DZIAŁANIA fitochromu:
Hipotezy na temat mechanizmu funkcjonowania fitochromu wiążą jego aktywność z wpływem funkcjonowania błon, na zlokalizowane w nich pompy jonowe oraz na ekspresję genów. Mogą one działać na dwóch różnych drogach biorąc udział w reakcjach typu:
(…)
… jego aktywność z wpływem funkcjonowania błon, na zlokalizowane w nich pompy jonowe oraz na ekspresję genów. Mogą one działać na dwóch różnych drogach biorąc udział w reakcjach typu:
szybkiego- przykładem takiej odpowiedzi rośliny na światło za sprawą fitochromów jest ruch turgorowy w poduszkach liściowych Minosa pudica. Efekt ten ma ścisły związek z aktywnością kanałów jonowych lub np. hamujący wpływ światła…
… fotosyntezy. W chloroplastach zawarte są barwniki takie jak karotenoidy (karoteny i ksantofile) oraz fikobiliny pełniące funkcję barwników pomocniczych. Ważnymi barwnikami są chlorofile należące do karotenoidów w tym chlorofil a i b. Funkcją chlorofili (syntetyzowanych w plastydach) które przeprowadzają fotosyntezę jest wychwytywanie kwantów światła i przekazywanie energii wzbudzenia do centrum reakcji…
…. U roślin tych, w związku z przestrzennym rozdzieleniem wiązania dwutlenku węgla i syntezy węglowodanów, wykształca się mezofil wieńcowy i mezofil C4. Ten pierwszy tworzy pochwy okołowiązkowe, gdzie stężenie CO2 przekracza 10-20 razy stężenie tego gazu w innych komórkach mezofilu. W chloroplastach komórek budujących te pochwy zachodzi cykl Calvina. Z kolei mezofil C4 wypełnia pozostałą przestrzeń wewnątrz liścia i w jego komórkach następuje wiązanie dwutlenku węgla.
Powierzchnia blaszki liściowej rzadko jest gładka, najczęściej pokrywa ją warstwa włośników lub nalot woskowy.
Najczęściej na dolnej stronie blaszki położone są aparaty szparkowe których które również zawierają chloroplasty
Do przystosowań liści do funkcji asymilacyjnej należy także ich zdolność do wykonywania ruchów tropicznych…
…. Skórka liścia jest zwykle przezroczysta dzięki czemu nie hamuje dostępu światła do mezofilu złożonego z jednej lub kilku warstw miękiszu palisadowego( u roślin światłolubnych warstwa ta jest grubsza) oraz z luźno rozłożonych komórek miękiszu palisadowego. Komórki miękiszu palisadowego mają kształt cylindryczny i zawierają znaczną liczbę chloroplastów a rozbudowanie warstwy palisadowej zależy w dużym…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)