mechanika - pytania na egzamin

Nasza ocena:

3
Pobrań: 504
Wyświetleń: 1295
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
mechanika - pytania na egzamin - strona 1 mechanika - pytania na egzamin - strona 2 mechanika - pytania na egzamin - strona 3

Fragment notatki:

MECHANIKA - ZALICZENIE WYKŁADÓW U DR RYSZARDA KAWIAKA
POZDRO!
Podać zasadę statyki (mamy ich 6) i pokazać na wybranym przykładzie jej zastosowanie.
Zasada równoległoboku - dwie siły P1 i P2 przyłożone do jednego punktu A można zamienić na jedną siłę, określającą przekątną równoległoboku zbudowanego na tych siłach. Zasada -Dwie siły równoważą się ze sobą jeżeli leżą na jednej prostej , zwroty mają przeciwne , wartości równe.
Zasada zerowych sił -do układu sił działającego na bryłę nieodkształcalną zawsze można dodać lub odjąć zerowy układ sił , a działanie pierwotnego układu sił nie zmieni się.
Zasada zesztywnienia - równowaga układu sił działających na bryłę odkształcalną nie zmieni się jeżeli myślowo bryłę zesztywniamy.
Zasada akcji i reakcji - dwa ciała oddziaływają na siebie siłami o zwrotach przeciwnych , wartościach takich samych i działających na tej samej lini działania.
Zasada uwalniania od więzów - każde ciało nieswobodne można myślowo uwolnić od więzów. Działanie więzów zastąpić siłami (reakcjami) i następnie rozpatrywać to ciało jako swobodne. Na które działają siły zewnętrzne i reakcje.
Podać definicję (punkt materialny, bryła nieodkształcalna, siła, układ mechaniczny).
punkt materialny- punkt geometryczny (bardzo mały) w którym skupiona jest masa
bryła nieodkształcalna - ciało idealnie sztywne , gdzie wzajemne odległości punkty materialnych nie zmieniają się)
układ mechaniczny- to zbiór punktów materialnych bryły nieodkształcalnej gdzie masa jednego elementu zależy od ruchu innych elementów.
Podać definicję równowagi statycznej
stan, w którym spełnione są równania równowagi
Omówić więzy i ich reakcje. To podparcia konstrukcji, wiążące ją z podłożem
Swobodne podparcie - każdy rodzaj więzów odbiera określoną liczbę stopni swobody (s.s.) i zastąpiony może być określonymi siłami reakcji:      
•     podpora przesuwna: 1 s.s., siła prostopadła do kierunku przesuwu
Cięgno-pręt mający jedynie sztywność rozciągania •     podpora nieprzesuwna: 2 s.s., 2 siły np. przęsło, Podpora przegubowa stała •     utwierdzenie przesuwne: 2 s.s., 1 siła prostopadła do kierunku przesuwu 1 moment
•     utwierdzenie: 3 s.s., 2 siły 1 moment
        Podać warunki równowagi zbieżnego płaskiego układu sił. Pokazać na wybranym przykładzie zastosowanie ich do wyznaczania nieznanych sił, jeżeli obierzemy dowolny punkt 0 (punkt redukcji), możemy dowolny układ sił działających na bryłę sztywną zastąpić równoważnym jemu układem składającym się tylko z jednej siły przyłożonej w punkcie 0 oraz z pary sił.

(…)

… - linia, po której porusza się ciało: w ruchu prostoliniowym torem jest linia prosta,
w ruchu krzywoliniowym torem jest linia krzywa,
droga - długość odcinka toru,
czas - różnica między chwilą końcową a początkową ruchu.
28. Podać określenie pojęć: tor, prędkość chwilowa, przyspieszenie chwilowe, droga.
Tor:
Tor ruchu (trajektoria) w kinematyce - krzywa zakreślana w przestrzeni przez poruszające się ciało. Jeżeli wypadkowa siła działająca na ciało wynosi 0, wówczas z I zasady dynamiki Newtona wynika, że ciało porusza się po torze prostoliniowym. Jeżeli na poruszające się ciało działa niezrównoważona siła, której kierunek nie jest styczny do toru ruchu, wówczas tor ruchu jest krzywoliniowy.
Na podstawie kształtu toru ruchu, ruchy klasyfikuje się na:
prostoliniowe,
krzywoliniowe,
jedno- dwu…
… są znane,
obliczenia momentów statycznych bryły względem płaszczyzn przyjętego układu współrzędnych (sumując iloczyny objętości brył prostych i współrzędnych środków ciężkości)
obliczenia z wcześniejszych wzorów współrzędnych środka ciężkości bryły (dzieląc momenty statyczne bryły przez całkowitą objętość bryły).
11. Podać jednostki wielkości poznanych w statyce.
Siła- niuton [N]=kg*m/s2 Moment sił - niutonometr [N*m] nie mylić z dżulem(tak samo się definiuje)
12. Omówić pojęcie (moment siły względem punktu, para sił, moment pary sił).
Momet siły względem punktu nazywamy iloczyn promienia dzialania sily (odległości pomiędzy punktem, względem którego cialo się obraca a punktem przyłożenia siły), a wartościa tej sily
MA=a*P
a-promień działania sil
P-siła wprawiajaca ciało w obrót Parą sił- nazywamy układ…
… w nieskończenie małych odcinkach czasu dt, co wyraża wzór:
Prędkość chwilowa:
Ta pochodna mówi sama za siebie:D Jednostkę każdy zna.
Przyśpieszenie:
Tu także nic ując nic dodać, pochodna mówi o wszystkim.Jednostkę każdy zna.
29. Kiedy bryła jest w ruchu postępowym, obrotowym dookoła stałej osi, płaskim? Podać przykłady. Ruch postępowy bryły sztywnej jest to taki ruch, w którym każdy z punktów bryły porusza…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz