Mechanika płynów-opracowane pytania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 644
Wyświetleń: 2415
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mechanika płynów-opracowane pytania  - strona 1 Mechanika płynów-opracowane pytania  - strona 2 Mechanika płynów-opracowane pytania  - strona 3

Fragment notatki:

Lepkość płynu, pojęcie i określenie ilościowe: Lepkość jest to zdolność płynów do przenoszenia naprężeń stycznych przy wzajemnym przemieszczaniu elementów poruszających się z różnymi prędkościami. Powstają przy tym siły styczne, które można traktować jako siły tarcia podczas wzajemnego przesuwania warstw płynu po sobie. Pojęcie płynu newtonowskiego i nienewtonowskiego: płyn newtonowski: płyn w którym napreżenia styczne opisane sa z dostateczną dokładnością za pomocą hipotezy Newtona o liniowej zależności naprężeń od predkości odkształecenia postaciowego. Płyn nienewtonowski: jest to plyn w którym naprężenie styczne jest funkcją wyłacznie predkości odkształcenia (zależności między napręzeniem stycznym a prędkością odkształcenia postaciowego opisana jest funkcją rózna od liniowej). Dynamiczny i kinematyczny współczynnik lepkości: dynamiczny współczynnik lepkosci jjst to miara lepkości płynu w przepływie, podczas którego występuje pewien gradient prędkości.W układzie SI jednostką dynamicznego współczynnika lepkości jest Pa·s lub kg /(m⋅s).kinematyczny wspolczynnik lepkości: Iloraz dynamicznego współczynnika lepkości przez gęstość nazywa się kinematycznym współczynnikiem lepkości (krótko - lepkością kinematyczną) Jednostką kinematycznego współczynnika lepkości jest m2/s.
Zależność lepkości płynu od temperatury: dla cieczy ze wzrostem temperatury lepkość maleje, natomiast dla gazów rośnie. W cieczach wzrost temperatury powoduje powiększenie się odległości pomiędzy cząsteczkami, wskutek czego maleją siły spójności, czemu towarzyszy zmniejszenie się sił tarcia wewnętrznego.
Gęstość płynu - definicja i określenie ilościowe: Gęstością płynu w punkcie M (x, y, z) w chwili t nazywa się granicę ilorazu Δm/ΔV, gdy objętość ΔV dąży do zera,
Zależność gęstości płynu od parametrów stanu: Gęstość zmniejsza się zwykle ze wzrostem temperatury (dla wody poniżej 4 °C zależność ta jest anormalna), a zwiększa z podwyższeniem ciśnienia.
Ściśliwość płynu - pojęcie i określenie ilościowe: Ściśliwość płynu charakteryzuje jego podatność na odkształcenie objętościowe przy zmianie ciśnienia. Niech masa płynu o objętości V, w temperaturze T, znajduje się pod ciśnieniem p. Zmiana ciśnienia o wartość Δ p powoduje zmianę objętości płynu o ΔV. Rozszerzalność cieplna płynu - pojęcie i określenie ilościowe: charakteryzuje jego podatność na odkształcenie objętościowe przy zmianie temperatury. Miarą tej odkształcalności jest współczynnik rozszerzalności cieplnej, wyrażający względną zmianę objętości przy zmianie temperatury o 1 K


(…)

…, to napór określimy z zależności: N = ρgzF Napór hydrostatyczny na płaską poziomą ścianę o dowolnym kształcie jest równy co do modułu ciężarowi słupa cieczy zawartego między rozpatrywaną ścianą płaską a płaszczyzną lustra cieczy.
Napór na ścianę zakrzywioną - wartość, kierunek naporu, współrzędne środka naporu Napór na ścianę zakrzywioną możemy sprowadzić do siły i pary sił albo do dwóch sił skośnych…
…. c). G>W wówczas cialo tonie. Stateczność ciał pływających na powierzchni i zanurzonych w cieczy: 1. Jeżeli środek ciężkości S leży powyżej środka wyporu Σ, to po wychyleniu ciała o niewielki kąt α powstaje moment pary sił Mp, który przeciwdziała wychyleniu i przywraca pierwotne położenie. W tym przypadku ciało zanurzone jest stateczne (równowaga trwała). 2. Jeżeli środek ciężkości S leży powyżej…
… plynu wykonuje obrot
Definicja i równanie linii wirowej Linia wirowa- linia pola wektorowego rotacji.Jest to linia ,do tkreoj w każdym jej punkcie styczny jest wektor wirowości.Rownanie lini wirowej dx/Wx=dy/Wy=dz/Wz
Pojęcie i definicja pędu i krętu płynu
Równanie ciągłości ruchu jednowymiarowego i ogólnego Rowanie ciągłości ruchu ogolnego Równanie Bernoulliego ruchu jednowymiarowego Rowanie ciągłości…
…. wody przez membranę półprzepuszczalną, np. błonę komórkową oddzielającą dwa roztwory różniące się potencjałami chemicznymi. Różnica potencjałów chemicznych wynika z różnicy składu (stężenia) roztworów.
Przewodność cieplna płynu: Jeżeli rozkład średniej energii molekuł płynu nie jest jednorodny, co występuje podczas braku równowagi termodynamicznej, następuje proces wyrównywania energii…
… współczynnika lepkości i długości, na której występuje ten spadek oraz odwrotnie proporcjonalny do drugiej potęgi wysokości szczeliny.
Przepływ laminarny w szczelinie - profil prędkości, strumień przepływu
Przepływ laminarny osiowo-symetryczny - profil prędkości, strumień przepływu
W ruchu laminarnym elementy płynu poruszają się po torach prostych lub łagodnie
zakrzywionych, w zależności od kształtu ścian…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz